Slovenský premiér Janez Janša doplatil i na své korupční aféry. Jeho vláda

Slovenský premiér Janez Janša doplatil i na své korupční aféry. Jeho vláda neustála hlasování o důvěře. | foto: AP

Slovinská vláda padla, premiér Janša doplatil na korupční aféry

  • 20
Slovinský parlament vyslovil nedůvěru vládě konzervativního premiéra Janeze Janši. Hlasování vyvolala středolevá opozice v reakci na korupční aféru premiéra. Současně byla vedením kabinetu pověřena ekonomka Alenka Bratušeková z levicově orientované formace Pozitivní Slovinsko.

Pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo 55 poslanců, proti 33, informovala agentura DPA. Opozice našla dostatek hlasů k tomu, aby prosadila také jmenování své kandidátky Bratušekové do čela vlády. Změna kabinetu se tak odehrává bez parlamentních voleb, navíc prostřednictvím jediného hlasování. Politička má dva týdny na sestavení nové vlády.

Dvaačtyřicetiletá Bratušeková slíbila, že po roce v úřadu požádá parlament o důvěru, a pokud ji nedostane, konaly by se mimořádné parlamentní volby. Řádné jsou plánovány na rok 2015.

Ekonomka, která do roku 2011 šest let sestavovala slovinský státní rozpočet, je první ženou ve funkci předsedkyně slovinské vlády.

Janšův kabinet postupně ztratil parlamentní většinu. Předseda vlády se dostal pod silný tlak opozice i koalice, vládní sestavu opustily tři koaliční strany.

Janšovu vládu podrazily korupční skandály

Pravicový premiér stojí od září roku 2011 před soudem kvůli obvinění, že nákup 135 finských transportérů Patria v polovině minulého desetiletí provázela obří korupce. K tomu se přidaly korupční skandály primátorů Lublaně a Mariboru, balík vládních úsporných opatření a pohár trpělivosti Slovinců přetekl.

V ulicích velkých slovinských měst, především Mariboru, v prosinci minulého roku demonstrovaly mnohatisícové davy lidí.

"Představte si, že by premiér Petr Nečas dělil svůj čas mezi soud (kvůli obří korupci spojené s nákupem transportérů) a šéfování vládě. Ekonomika země by klesla za dva roky o osm procent a dluhová a bankovní krize by ohrožovala stát podobně jako Řecko nebo Portugalsko. A k tomu by se zemí valila vlna dalších korupčních skandálů, které by mířily k primátorům Prahy a Brna," přibližuje situaci ve Slovinsku reportér Luboš Palata (celý článek o problémech v zemi si přečtěte tady).

Slovinsko, dřívější premiant mezi nováčky Evropské unie, se dostalo v důsledku krize do těžkých hospodářských potíží a podle skeptiků mu hrozí řecký scénář.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video