Slovenský ministr obrany Ľubomír Galko

Slovenský ministr obrany Ľubomír Galko | foto: ČTK

Slovenská vojenská kontrarozvědka údajně odposlouchávala novináře

  • 9
Slovenské deníky Pravda a Nový Čas odhalily, že vojenská tajná služba napíchla novináře deníku Pravda i šéfa zpravodajské televize TA3. Ministr obrany Ľubomír Galko to odmítl s tím, že vojenská tajná služba odposlechy nedělá, zajišťuje je pro ni policie na základě povolení soudu.

"Z přepisů vyplývá, že ´vojenští tajní´ napíchli telefon šéfa televize TA3 Michala Gučíka, ale i novinářů deníku Pravda. V dokumentech se kromě přepisů jejich telefonátů nacházejí také informace o zdravotním stavu nebo intimním životě," napsal bulvární deník Nový čas.

Jako příklad nejčtenější slovenský list uvedl podrobnosti o plánované cestě Gučíka do Prahy, kterou ale ředitel televize letos v únoru prý nakonec odvolal a místo ní se podrobil vyšetření v nemocnici.

Ministr Galko

Po loňském nástupu současné vlády byl Galko označován za jednoho z nejslabších členů kabinetu, který navíc po výzvě premiérky musel absolvovat kurz angličtiny. Následně si ministr ale vysloužil pochvalu za odhalování údajných machinací při tendrech ministerstva v období předchozí vlády.

Dokumenty vojenského obranného zpravodajství údajně obsahují rovněž čísla a částky na jeho bankovních účtech. "Nechápu, proč se zajímali o mou osobu. Jak je vůbec něco takového možné 22 let po revoluci," stěžoval si někdejší herec Gučík.

Tajní odposlouchávali i rozhovory novinářů s rodinami

List Pravda napsal, že v průběhu letošního roku byli patrně protizákonně odposlouchávání tři redaktoři deníku, který nešetří kritikou nejen vůči ministerstvu obrany, ale i vůči celé vládě premiérky Ivety Radičové.

Vojenská kontrarozvědka podle Pravdy ukončila odposlechy těsně po pádu kabinetu v polovině října. "Vyhotovovala záznamy, přepisy rozhovorů, které souvisejí s prací redakce, výkonem novinářského povolání a v žádném případě nikoliv s úlohami vojenského obranného zpravodajství," napsal deník.

"Stejně byly takto zaznamenávány soukromé telefonáty redaktorů s rodinnými příslušníky," dodal list. Odposlechy pro vojenskou rozvědku (VSS) i kontrarozvědku (VOS), které patří pod ministerstvo obrany, provádí policie.

Odposlechy musí povolit soud, bránil se ministr

"Vojenská kontrarozvědka neprovádí odposlechy. Každé odposlouchávání se děje jen se souhlasem soudu a prostřednictvím policie," řekl Galko po setkání s premiérkou Ivetou Radičovou, která požádala o prověření podezření z nezákonných odposlechů.

Odposlechy na Slovensku

Nejnovější informace o odposleších nejsou v zemi prvním případem údajného sledování novinářů. Už v roce 2003 se na veřejnosti objevily informace o nahrávce rozhovoru redaktora listu Sme se šéfem jedné z tehdejších koaličních stran. Letos zase opoziční poslanec Igor Štefanov, kterého policie podezírá z machinací při tendru z období předchozí vlády, prohlásil, že bezpečnostní složky odposlouchávají vícero zákonodárců a jednoho ministra. Úřady ale toto tvrzení blíže nekomentovaly.

Ty by měl prozkoumat také parlamentní výbor pro kontrolu činnosti vojenské kontrarozvědky. Zatím není jasné, zda soudce údajné odposlechy novinářů povolil.

Galko, který na brífinku nepovolil zástupcům médií klást otázky, ohlásil podání trestního oznámení, případ začala z vlastní iniciativy prověřovat i generální prokuratura.

Ministr naznačil, že zveřejnění přepisů údajných záznamů hovorů souvisí s kampaní proti jeho osobě. "Za 17 měsíců ve funkci ministra obrany jsem odstavil od koryta obrovské množství firem, za kterými stojí významní lidé.

Šlo o mnohamilionové byznysy, z nichž měly odtéci provize konkrétním lidem," tvrdil Galko. V této souvislosti upozornil například na soutěž na vybudování armádního komunikačního systému, kterou by měla znovu prověřit policie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video