Slovenská vláda už má obrysy

  • 27
Zástupci čtyř pravicových stran se dohodli na podobě příští slovenské vlády. Oznámil to Mikuláš Dzurinda, pověřený jednáním o složení nového kabinetu. Jména ministrů ale zatím neřekl. Jeho straně - Slovenské demokratické a křesťanské unii - mimo jiné připadnou resorty zahraničí, financí a obrany.

"Na předešlých dohodách se nic nezměnilo," řekl iDNES Martin Maťko z tiskového oddělení Dzurindovy SDKU. "Naše strana bude mít v nové vládě šest křesel, maďarská SMK čtyři, KDH a ANO po třech."

Vnitro bude mít na starosti Křesťanskodemokratické hnutí a ministerstvo hospodářství Aliance nového občana. Strana maďarské koalice bude mít post jediného vicepremiéra.

SDKU bude rovněž řídit ministerstva práce a dopravy, SMK ministerstvo výstavby a regionálního rozvoje, zemědělství a životního prostředí, KDH školství a spravedlnosti a ANO resort kultury a zdravotnictví.

Už je jisté, že Dzurinda bude nadále premiérem a ministrem zahraničí zůstane Eduard Kukan. Vnitro by měl vést místopředseda KDH Vladimír Palko, obranu dosavadní ministr vnitra Ivan Šimko a finance nynější vicepremiér a místopředseda SDKU Ivan Mikloš.

Konečnou podobu kabinetu a konkrétní jména lze očekávat do konce týdne.

Strany budou také ještě jednat o obsazení funkcí státních tajemníků a například i Nejvyššího kontrolního úřadu nebo Protimonopolního úřadu. Ve hře jsou i křesla šéfů krajských a okresních úřadů.

Dzurinda vládu sestavuje od pátku
Slovenský prezident v pátek pověřil dosavadního premiéra Mikuláše Dzurindu, aby sestavil novou vládu. Vítěz voleb Vladimír Mečiar předtím přiznal, že s jeho HZDS nikdo do kabinetu nechce.

Prezidentův mluvčí Ján Füle už dříve řekl, že okamžik, kdy Rudolf Schuster jmenuje Dzurindu i předsedou nové vlády, nastane, až bude jasné, kdo v novém kabinetu zasedne.

Vůdce Hnutí za demokratické Slovensko řekl, že se mu navzdory vítězství v parlamentních volbách nepodaří vládu sestavit.

"Vláda se přichystá ze stran, které ji přichystat chtějí. Další osud a činnost vlády závisí od mnoha faktorů. Jsou jisté obavy, že vláda bude činnost příliš ideologizovat, neboť nemá pragmatická řešení," upřesnil Mečiar.

Vyjednávat s ním totiž odmítla nejen pravice, ale i nová strana Směr, která rovněž odchází do opozice.

Mečiar neuvažuje  tom, že by se vzdal poslaneckého mandátu.

O sestavení vlády se pokouší pravicová čtveřice SDKU-SMK-KDH-ANO. Dzurinda už v pondělí šéfa státu informoval, že se její zástupci předběžně dohodli. Dzurinda během týdne s pravicovými partnery o vytvoření koalice s většinou 78 ze sto padesáti křesel v parlamentu několikrát jednal.

Slovenský deník SME píše, že se čtyři strany nové pravicové koalice už ve čtvrtek dohodly na přibližné podobě nového kabinetu. Konkrétní jména ale zatím nepadla.

Mikuláš Dzurinda dal najevo, že by koaliční smlouvu a novou vládu chtěl mít hotovu do první schůze nového parlamentu. Sněmovna se musí sejít do měsíce od vyhlášení výsledků voleb.

V nové dolní parlamentní komoře bude mít Hnutí za demokratické Slovensko šestatřicet poslanců, premiérova Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKU) osmadvacet a Směr pětadvacet.

Strana maďarské koalice (SMK) bude mít dvacet poslanců, křesťanští demokraté (KDH) a ANO po patnácti členech parlamentu. KSS bude mít jedenáct zákonodárců.

Dzurinda nemluví, HZDS
se chce zbavit Mečiara

Slovenská Pravda píše, že zatímco jiní vítězové voleb vysvětlují veřejnosti, jak skládají nové vlády, Mikuláš Dzurinda nic. Zavřel se i se spolupracovníky v úřadech, potají sestavují kabinet a dohadují se, jak budou vládnout. Stejný deník napsal, že část HZDS chystá na stranickém sněmu pád šéfa strany Mečiara. HZDS získalo nejmíň hlasů od roku 1991.

Prodi Bratislavu chválil
Nová slovenská vláda bude "výrazem proevropské vůle", jak ji vyjádřili voliči, prohlásil ve čtvrtek předseda Evropské komise Romano Prodi. "Výsledky voleb jasně demonstrují vůli slovenského národa stát se členem Evropské unie," řekl.

Co říkaly průzkumy
Podle předvolebních průzkumů se rýsovaly tři možné scénáře. Ten první zní: příští vládu sestaví pravicové strany.

Druhou variantou je vláda Roberta Fica s pravicí. Další variantou byla koalice Mečiarova HZDS a Ficova Směru.

Třetí scénář počítal s komunisty, nacionalisty či Gašparovičovým Hnutím za demokracii.

Slovenský prezident Rudolf Schuster (vpravo) přijal v Bratislavě předsedu Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara, který mu oznámil, že se mu navzdory vítězství v parlamentních volbách nepovede sestavit vládu a že jeho strana přechází do opozice, 27. září 2002

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video