vlajka Slovenské republiky

vlajka Slovenské republiky | foto: Profimedia.cz

Slovenská vláda upřesnila pokuty za prohřešky proti slovenštině

  • 22
Za porušení jedenácti z 21 kritérií slovenského jazykového zákona bude od ledna hrozit pokuta až 5000 eur (asi 131 000 korun). Vyplývá to z upřesnění, které ke kontroverznímu zákonu vydala slovenská vláda. Zákon platí v zemi od září, ale pokuty se dosud kvůli nejasnostem neudělovaly. Češi mohou dál komunikovat s tamními úřady česky.

Proti novele jazykového zákona se ohradila maďarská menšina v zemi, ale i zahraniční instituce. Kritici zákona například tvrdili, že pokutu mohou dostat i běžní lidé, když spolu nebudou hovořit slovensky. Ministerstvo kultury proto v návrhu zásad vyjmenovalo, že finanční sankce budou hrozit státním orgánům, úřadům, zákonem zřízeným institucím a podnikatelům.

Úředníci musí podle zákona ovládat státní jazyk, zároveň nejsou povinni znát jazyky menšin. Na úřadě budou muset slovensky mluvit i běžní lidé. Výjimka se týká jen obcí, kde žije alespoň dvacetiprocentní menšina. Běžným lidem ale pokuty nehrozí.

Obec nemusí schůzovat ve slovenštině

Pro uložení sankcí musí být splněno alespoň 11 z 21 kritérií zákona. Ministerstvo kultury také zavedlo několik výjimek. Například zasedání městského či místního zastupitelstva se nemusí uskutečnit ve slovenštině, pokud s tím budou všichni účastníci souhlasit. Pokud ale na úřadě několik lidí hovoří v jazyce menšiny a rozhovoru je přítomen někdo, kdo danou řeč neovládá, musí jim k tomu dát souhlas.

Příslušníci menšin mají právo na tlumočníka, pokud před soudem nebo policií prohlásí, že státní jazyk neovládají. Komunikaci mezi lékaři a pacienty stát kontrolovat nebude. V jiném jazyce než slovensky mohou zdravotníci hovořit podle ministerstva jen tehdy, když pacient slovensky neumí.

Čeština má výjimku v ústním i písemném projevu

Výjimkou ze zákona nadále zůstává čeština, Češi mohou komunikovat s úředníky ústně i písemně v češtině.

Sporná novela vyhrotila vztahy mezi Budapeští a Bratislavou. Maďarsko argumentuje znevýhodněním maďarské menšiny na Slovensku. Bratislava naopak tvrdí, že práva menšin zákon posiluje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video