(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Slovensko souhlasí s malým velitelstvím NATO na svém území

  • 38
Slovenská vláda souhlasila s vytvořením malého "předsunutého velitelství" NATO na svém území. Personálně nepočetné velitelské centrum má stejně jako v dalších sedmi zemích koordinovat nasazení jednotek rychlé reakce v případě ohrožení.

Velitelské centrum by mělo sídlit v kasárnách Vajnory na okraji Bratislavy. Na jeho vytvoření se počátkem října dohodli ministři obrany NATO.

Malá předsunutá velitelství označovaná NFIU (NATO Force Integration Unit) začala už v září fungovat v Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Polsku, Rumunsku a Bulharsku, tedy podél celé východní hranice Aliance.

Každé má asi 40 lidí, přičemž polovinu tvoří personál hostitelské země. Centra mají hrát klíčovou roli v plánování, při cvičeních a v pomoci s případným vyztužením obrany v případě ohrožení dané země. Mají přímo koordinovat případné vyslání jednotek Sil rychlé reakce NATO, které by přispěchaly na pomoc.

„Půjde o velitelství, kde bude 21 příslušníků slovenské armády,“ řekl po jednání vlády ministr obrany Martin Glváč. Rázně odmítl informace, že by mělo jít o „stálou základnu NATO“, jejíž vybudování na Slovensku opakovaně odmítl premiér Robert Fico.

„Nejde o žádnou základnu Aliance. Naši vojáci budou zase působit v takovýchto velitelstvích v jiných zemích, například v Pobaltí,“ konstatoval Glváč. Připomněl, že ke zřízení velitelského centra na svém území se Slovensko přihlásilo už letos v únoru.

Velitelství vznikne v průběhu příštího roku

Nová integrační centra jsou přímou reakcí na loňskou ruskou anexi Krymu a akce na Ukrajině. Centra by měla s místními úřady postupně připravit detailní plány pro logistiku, vytipovat dopravní uzly a podpůrnou infrastrukturu, která by v případě potřeby umožnila rychlý příjezd vojenských posil. Na starosti budou mít také plánování spojeneckých cvičení na území dané země.

Regionální velitelství NATO na Slovensku vznikne v průběhu příštího roku, naplno by mělo fungovat do konce roku 2016. Podobné velitelství má současně začít fungovat nově také v Maďarsku.

Materiál musí ještě schválit slovenský parlament, který podle ústavy schvaluje návrh na působení příslušníků zahraničních ozbrojených sil na území země.

, natoaktual.cz

Video