Lídr slovenské opoziční strany SMER Robert Fico prochází parlamentem během

Lídr slovenské opoziční strany SMER Robert Fico prochází parlamentem během hlasování o eurovalu (11. října 2011) | foto: Petr Josek, Reuters

Slovenská vláda neunesla zodpovědnost za vládnutí, míní Fico

  • 70
Jednadvacet hlasů chybělo Ivetě Radičové, aby nadále seděla v křesle předsedy vlády. Poslanci ji ale nevyslovili důvěru, neschválili ani navýšení eurovalu. Podle bývalého šéfa kabinetu Roberta Fica vláda neunesla zodpovědnost za vládnutí a způsobila ve světě blamáž.

"Nevzpomínám si na situaci, kdy by došlo ke spojení hlasování a vláda by padla," prohlásil podle serveru Sme.sk Robert Fico ze strany Smer.

Podle Richarda Sulíka jeho strana SaS hlasováním proti návrhu o navýšení evropského záchranného fondu ušetřila evropským daňovým poplatníkům 350 miliard. "Ty by šly na záchranu soukromých bank," řekl a dodal, že ho mrzí, že si koaliční partneři dlouho neuvědomovali, že svůj postoj nezmění.

O dalších krocích nechtěl Sulík spekulovat, trvá na tom, že jeho strana spojené hlasování neprosazovala. Odmítl také, že by uvažoval o podání demise. "Jako jediná strana jsme nezměnili svůj postoj. Pokud k tomu dojde, budeme jednat s pokorou."

Koalice chce ale jednat s opozicí kvůli dalšímu hlasování o navýšení eurovalu. Schůzky povede Mikuláš Dzurinda ze strany SDKU-DS. Podle Bély Bulgára, šéfa dalších vládní strany Most-Híd, chtějí strany co nejrychleji zajistit podporu eurovalu.

Pětačtyřicet minut po pádu vlády uspořádala krátkou tiskovou konferenci i premiérka Radičová. "Tak se ptám, čeho jste tím dosáhli?" narážela na kroky strany SaS. Prohlásila, že má denně tisíce nápadů, ale rozhodnutí o spojení hlasování bylo výsledkem dlouhodobého uvažování. Šéf klubu SaS Jozef Kollár si myslí, že hlasování o eurovalu za pád vlády nestálo.

Podle Mikuláše Dzurindy, ministra zahraničí ve vládě Radičové, ale pád vlády způsobily tři strany - SaS, Smer a SNS.

Prezident Ivan Gašparovič se kvůli situaci na Slovensku musí předčasně vrátit ze zahraniční cesty z Asie, aby někoho pověřil vedením kabinetu.

Spekulace o předčasných volbách jsou zatím předčasné. Koaliční strany se ale mohou shodnout i na rekonstrukci vlády.

Slovensko kvůli navýšení eurovalu sledovaly nejen státy eurozóny, ale i další země z celého světa. Slovensko totiž zůstalo jediným státem, který navýšení záchranného fondu neschválilo. Aby nová pravidla vstoupila v platnost, musí souhlasit všechny země Evropské měnové unie. Slováci tak budou muset hlasovat znovu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video