Slovenská tajná služba je v krizi

  • 6
Slovenská tajná služba SIS má vážné problémy. Vláda proto navrhla odvolat jejího šéfa Vladimíra Mitra, který ve středu oznámil svoji rezignaci. Odvolání musí ještě stvrdit prezident Rudolf Schuster. SIS se ocitla pod silným tlakem poté, co vypukl skandál s údajným nelegálním odposlechem šéfa vládní Aliance nového občana Pavla Ruska a podnikatele Jána Badžgoně.

"Mrzí mě, že když se proti mně nedalo nic najít, určité kruhy v pozadí použily lži, které podsunuly veřejnosti," prohlásil Mitro.

Ukázalo se, že odbor odposlechu řídil člověk, který v tajné službě pracoval už před rokem 1989 a přežil i éru Vladimíra Mečiara, kdy SIS šéfoval Ivan Lexa. Tajná služba tehdy diskreditovala novináře, politiky a podílela se na únosu prezidentova syna Michala Kováče do Rakouska.

Další rozbuškou pak bylo jmenování někdejšího novináře Petra Tótha šéfem kontrarozvědky. Tóth je nyní stíhán za útok na veřejného činitele; zaslal anonymní udání na ministra vnitra Vladimíra Palka kvůli údajnému zneužití funkce, aby tak obhájil tajnou službu v kauze odposlechů.

Poté, co vyšlo najevo, kdo udání poslal, Křesťanskodemokratické hnutí, jehož je Palko členem, požadovalo Mitrovu hlavu. K němu se připojily i další dvě vládní strany, Aliance nového občana a Strana maďarské koalice. Obvinění Palka prokuratura zamítla, Tóth zatím v čele kontrarozvědky zůstává.

O pochybných praktikách tajné služby informoval nedávno i britský časopis Jane's Intelligence Digest, podle kterého SIS intenzivně spolupracuje s ruskou tajnou službou, odposlouchává a kompromituje politiky a verbuje novináře. Opoziční politik Vladimír Mečiar dokonce tajnou službu obvinil, že se s odposlechy rozhovorů podnikatelů a politiků čile obchoduje.

Vrcholem ledovce pak byla pondělní návštěva generálního tajemníka NATO George Robertsona, který upozornil, že Slovensko musí před vstupem do Severoatlantické aliance své tajné služby zbavit podezření z nezákonných praktik a zabezpečit ochranu utajovaných skutečností. "Musíme se ujistit, že ti, kdo pracují v této oblasti, budou absolutně důvěryhodní," prohlásil.

Analytik Slovenské společnosti pro zahraniční politiku Alexander Duleba považuje Mitrovu rezignaci za dobrou zprávu. "Povede to ke zvýšení důvěryhodnosti SIS v zahraničí a vůči NATO," řekl MF DNES.

Je jasné, že uvnitř vládní čtyřky se vedou čilé politické debaty, kdo by Mitra nahradil, žádné jméno není zatím známo. Ředitele SIS má navrhnout předseda vlády Mikuláš Dzurinda, KDH má však jednu podmínku: Tóth musí být odvolán.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video