Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Petr Josek, Reuters

Slovenská sněmovna omezila práci novinářů, redakce se bouří

  • 28
Vedení slovenského parlamentu omezilo pohyb novinářů v budově sněmovny a zástupcům medií pod hrozbou odebrání akreditace zakázalo fotit osobní materiály poslanců. Redakce slovenských medií se bouří. Podle opozice se vládní strana Směr-sociální demokracie obává kontroly ze strany veřejnosti.

Žurnalisté v minulosti v prostorách slovenského parlamentu například natočili poslance, kteří prý byli pod vlivem alkoholu, nebo nafotili zákonodárce, jak v poslaneckých lavicích luští křížovky či vyřizují soukromé záležitosti. Nově jim za to bude hrozit ztráta povolení ke vstupu do budovy.

"Jde o první výrazné omezení práv novinářů v budově parlamentu od pádu komunismu, kdy je porevoluční vedení Národní rady uvolnilo na úroveň běžnou v západní Evropě," napsal list Sme.

Nová pravidla pro práci novinářů v budově sněmovny rozeslala mediím kancelář parlamentu. Vyplývá z nich, že zástupcům medií bude zakázán volný pohyb v budově sněmovny s výjimkou vestibulu, novinářské místnosti, balkonu a prostoru u jednacího sálu. Naopak, i na zasedání parlamentních výborů, která jsou ze zákona veřejná, se novináři dostanou už jen v doprovodu zaměstnance parlamentu. Parlamentní kancelář zároveň omezila počet akreditací pro každou redakci.

K vyvedení novináře stačí obava z narušení schůze

Mluvčí parlamentu Soňa Pötheová zdůvodnila nová pravidla snahou o zajištění bezpečnosti v prostorách sněmovny a vysokým počtem 280 vydaných novinářských akreditací. Média o chystaném zpřísnění podmínek pro svou práci v parlamentu spekulovala už dříve. Pötheová Slovenskému rozhlasu řekla, že regulaci počtu novinářů z každé redakce nebude vedení parlamentu striktně uplatňovat.

"Zajímavé je další pravidlo, které umožňuje předsedajícímu schůze dát pokyn k vyvedení žurnalistů z budovy Národní rady. Novináři se přitom nemusí dopustit žádného přestupku vůči tomuto řádu, postačí, když bude ´předpoklad narušení jednání schůze Národní rady nebo jejího orgánu´," upozornil portál Aktuálne.sk.

"Novináři už nebudou moci po parlamentu honit opilé poslance, budou se moci pohybovat jen ve vyhrazených místech a budou moci být vyhozeni z budovy parlamentu," napsal nejčtenější list Nový čas.

Současný premiér Robert Fico měl napjaté vztahy s medií zejména v období své první vlády v letech 2006 až 2010, kdy novináře například označil za idioty a hyeny. Naposledy se dostal do křížku s listem Sme, kterému odmítá odpovídat na otázky kvůli tomu, že deník ve svých článcích prý lže. Sme dlouhodobě upozorňuje na údajné přešlapy představitelů jednobarevné vlády sociálních demokratů.

Opoziční poslanci se po zveřejnění nových pravidel pro práci novinářů v parlamentu medií zastali. "Komunisti se svými manýry se vždy obávali veřejnosti. Tito poslanci Směru občas pijí a chápu, že nechtějí, aby takové fotky kolovaly v mediích," řekl bývalý šéf parlamentu Richard Sulík. Lídr opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič označil omezení pro práci novinářů za hrubý útok na svobodu tisku ze strany vládní moci.

List Sme poznamenal, že omezení pro novináře zavedla v sousedním Maďarsku strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, jež čelila kritice za přešlapy v oblasti demokracie. Vedení maďarského parlamentu podle Sme v roce 2010 zrušilo dlouhodobé akreditace novinářů do sněmovny a několik průkazu začalo udělovat až letos. Na balkony sněmovny se návštěvníci i novináři zase prý dostanou jen se zvláštním povolením, o které je třeba požádat týden dopředu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video