Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Slovenská škola oddělila romské žáky od ostatních

  • 255
Základní škola na východním Slovensku vytvořila speciální třídy pro romské děti. Vedení tvrdí, že děti nedělí podle původu, ale podle toho, jak zvládají učivo. Ústav teď kvůli segregaci čelí žalobě a kritice nevládních organizací, napsal slovenský týdeník Plus 7 dní.

"My nikoho nechceme diskriminovat. My chceme zabezpečit stoprocentní vzdělávání pro všechny. Pokud někteří potřebují speciální péči a více času na pochopení než jiní, má na ně v oddělených třídách pedagog víc času," obhajovala rozhodnutí Mária Cvanzigerová, ředitelka základní školy v  Šarišských Michaľanech.

Škola v městečku nedaleko Prešova přistoupila k rozdělení tříd poté, co ústav začaly opouštět děti většinové populace. Řada z nich si totiž stěžovala, že je malí Romové trápí, berou jim svačiny a bijí je. Romové prý navíc zaostávali v učení a zdržovali zbytek třídy.

"Je tedy otázkou, kdo koho diskriminoval. Když učitelka chtěla, aby děti z osady pochopily učivo, musela se jim speciálně věnovat a ostatní se nudili," dodala Cvanzigerová.

Romy učí učitelka s 30letou praxí

Třídu s romskými dětmi dostala na starost učitelka Margita Dorková, která ve východoslovenské škole učí už tři desetiletí. "Všichni žáci v mé třídě potřebují individuální přístup. Probíráme sice stejné učivo jako ostatní žáci třetích tříd, ale s každým dítětem musím pracovat individuálně," uvedla Dorková.

Prohlubuje to propast

Nevládní organizace s oddělováním nesouhlasí, protože to prý prohlubuje propast mezi většinovým obyvatelstvem a romským etnikem. "Z malých výzkumů dokážeme říct, že integrované děti dosahují ve škole lepších výsledků, mají vyšší aspirace a lepší motivaci k učení navzdory tomu, že mezi Romy a ostatními dětmi je ve společných třídách jistá forma napětí," citoval týdeník Plus 7 dní Vladimíra Rafaela z Nadace otevřené společnosti.

"Domácí příprava u nich nehrozí. Jednoduše v jejich hlavách zůstane pouze to, co do nich naliju během výuky," dodala s tím, že pro romské žáky nejsou smíšené třídy přínosem.

"Často se stydí. Kdyby byli ve třídě s dětmi z většinové skupiny, byli by v učení pozadu a stále vystaveni výsměchu, že jim učení nejde. Takto jsou všichni na stejné úrovni," míní učitelka.

Rodiče v Šarišských Michaľanech rozdělení dětí přivítali, Romové nejsou jednotní. "Já jsem vychodila školu v Šarišských Michaľanech. Ve třídě bylo dvacet 'bílých' a nás bylo šest. Tím, že jsme byli smíchaní, 'bílí' nás táhli, protože jsme se jim chtěli vyrovnat. Protože v současnosti jsou Romové oddělení, nemá je kdo táhnout," uvedla jedna z obyvatelek romské osady v blízké obci Ostrovany.

Slovensko v minulosti čelilo kritice mezinárodních organizací za údajné vylučování Romů z veřejného života a za přetrvávající segregaci romských dětí. Na pětimilionovém Slovensku podle odhadů žije několik set tisíc příslušníků romského etnika. Romové často bydlí v osadách na okraji měst nebo vesnic, v mnoha případech ve špatných hygienických a sociálních podmínkách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video