Lídři vznikající vládní koalice (zleva) Richard Sulík ze strany SaS, Iveta Radičová ze SDKU-DS, Béla Bugár z formace Most-Híd a Ján Figeľ z KDH

Lídři vznikající vládní koalice (zleva) Richard Sulík ze strany SaS, Iveta Radičová ze SDKU-DS, Béla Bugár z formace Most-Híd a Ján Figeľ z KDH | foto: ČTK

Slovenská koalice si rozdělila ministerstva, vzniku vlády nic nebrání

  • 20
Jmenování nové slovenské vlády už zřejmě nic nebrání. Šéfové čtyř koaličních stran oznámili, že se dohodli na rozdělení ministerstev. Dohodě bránil spor o křeslo ministra hospodářství. V čele kabinetu stane poprvé v historii žena, Iveta Radičová ze Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické strany.

Konkrétní jména ministrů zatím koaliční partneři neuvedli, nominace jsou už ale většinou známé.

SDKU získá kromě postu premiérky resort financí, spravedlnosti, školství a zahraničních věcí. Svoboda a solidarita (SaS) bude mít ve vládě ministra hospodářství, obrany a kultury a její lídr Richard Sulík bude předsedou parlamentu.

Spor vyřešilo posílení pravomoci dopravy

Lidé z Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) budou šéfovat vnitru, zdravotnictví a dopravě. Právě KDH trvalo na ministerstvu hospodářství, koaliční partneři mu vyšli vstříc rozšířením pravomocí resortu dopravy. Pod něj tak budou například spadat i záležitosti cestovního ruchu nebo odpovědnost za výstavbu a regionální rozvoj.

Formaci Most-Híd připadne ministerstvo životního prostředí a zemědělství a získá také vicepremiéra pro menšiny.

"Oceňujeme konstruktivní postup KDH a teď, když už je dohoda na světě, nemá smysl ji dále rozebírat," řekl podle serveru SME.sk lídr SaS Richard Sulík. Stejně tak Iveta Radičová vyzvala k mlčenlivosti (čtěte více na SME.sk).

Nová vláda bude mít celkem 15 členů. Do úřadu by měla nastoupit 8. července, na tento den svolal slovenský prezident Ivan Gašparovič první schůzi Národní rady SR.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video