V červnu se nová strana Richarda Sulík a(vlevo) úspěšně probojovala do parlamentu. Teď dělá potíže.

V červnu se nová strana Richarda Sulík a(vlevo) úspěšně probojovala do parlamentu. Teď dělá potíže. | foto: Tomáš Benedikovič, SME.sk

Slovenská koalice má trhliny, poslanci zaručující většinu hrozí odchodem

  • 13
Necelé dva měsíce po slovenských volbách a tři týdny od jmenování nové vlády se fungování dosud příkladné vládní koalice začíná komplikovat. Čtveřice poslanců z klubu liberální strany SaS hrozí odchodem. A předseda strany Richard Sulík se o jejich nespokojenosti dozvídá až z médií.

Slovenskou vládní koalici, kterou tvoří čtyři středopravicové strany, překvapila čerstvá zpráva, již zveřejnil server HNonline.sk. Informoval o tom, že se čtveřice poslanců z parlamentního klubu strany Svoboda a Spravedlnost ekonoma Richarda Sulíka rozhodla opustit vládu.

"Bylo by od nás pokrytecké, abychom nadále zůstávali v klubu SaS a tvářili se, že se nic nestalo," citoval server poslance Igora Matoviče, který dodal, že společně s ním poslanecký klub opustí Jozef Viskupič, Erika Jurinová a Martin Fecko, tedy členové nezávislého hnutí Obyčejní lidé.

Ti všichni se do parlamentu dostali díky preferenčním hlasům z dolních pozic kandidátky SaS. Nyní jim hlavně vadí, že se údajně žádná z jejich připomínek nedostala do prohlášení nové vlády.

Jejich odchod by ale ohrozil vládní koalici, ztratila by tak parlamentní většinu. Ve stopadesátičlenné Národní radě by se mohla spolehnout jen na 75 hlasů. Opozice jich má o čtyři méně.

Je to jen mediální kachna, ale...

Zprávu ale krátce na to dementoval jeden z čtveřice: Jozef Viskupič. Označil ji "za pouhou mediální kachnu". Připustil však, že jmenovaní členové hnutí o odchodu uvažují. "Je to jedna z alternativ, ale není to naše priorita," citoval Viskupiče server SME.sk. (více v článku slovenského serveru SME.sk). Svá slova později mírnil i Matovič.

O opuštění klubu by se podle Viskupiče mělo rozhodnout do 3. srpna, kdy se uskuteční třetí řádná schůze Národní rady.

Každopádně i tento poslanec připustil, že vztahy mezi hnutím, které vede Igor Matovič a Sulíkovou SaS značně ochladly. "Strana nás zradila," uvedl Matovič v HNonline.sk, když zdůrazňoval absenci návrhů hnutí Obyčejných lidí v prohlášení vlády.

Předseda SaS Richard Sulík s tím ale nesouhlasí. "Asi dvacet jeho návrhů, možná vyjádřených jinými slovy, se v prohlášení nachází," uvedl a dodal, že ho Matovič svým sdělením prostřednictvím médií překvapil. "Neoznámil mi to předem. Dozvěděl jsem se to stejně jako všichni ostatní," řekl Sulík.

Ve volbách, které se uskutečnily 12. června, se do parlamentu probojovaly čtyři středopravicové strany, které dohromady získaly 79 křesel. Patří k ním Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS), jejíž lídryně Iveta Radičová se stala premiérkou, Křesťanskodemokratické hnutí (KDH), slovensko-maďarská strana Most-Híd a právě i liberální Svoboda a Solidarita (SaS).

V rámci SaS se do Národní rady dostali i zástupci Obyčejných lidí, kteří byli na posledních místech kandidátky SaS. Stejně jako v Česku o dva týdny dříve i jim pomohlo kroužkování. Richard Sulík nyní jejich přijetí na kandidátku hodnotí jako chybu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video