Iveta Radičová během 2. kola slovenských prezidentských voleb

Iveta Radičová během 2. kola slovenských prezidentských voleb | foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Slovenská kandidátka na prezidentku podváděla, hrozí jí odchod z politiky

  • 83
Před pár týdny se už už dotýkala nejvyššího politického postu v zemi. Málem se stala slovenskou prezidentkou. Dnes jí hrozí, že politickou scénu úplně opustí. Navíc za velmi potupných okolností. Iveta Radičová podváděla. Hlasovala za svou kolegyni. Přitom svou prezidentskou kampaň založila na prosazování "politiky slušnosti".

Zítra se prohřeškem Radičové bude zabývat parlamentní výbor. Ten může političce uložit pokutu do 166 eur, nebo ji vyzvat k rezignaci. Přestože poslankyně výzvu akceptovat nemusí, už předem, dobrovolně, ohlásila, že v takovém případě "je připravena" se mandátu vzdát.

Většinu má ve slovenském parlamentním výboru koalice a Iveta Radičová je už od volební kampaně trnem v oku Ficovy vládní strany Smer. Mluvilo se totiž o ní jako o té, kdo až zázračně znovu vzkřísil slovenskou pravici. A to po letech, kdy si premiér Fico užíval bezmezné popularity, navrátila důvěru SDKÚ zatracovaného expremiéra Mikuláše Dzurindy. Při prezidentské volbě získala víc než milion hlasů.

Pokud má tedy Smer chuť "sestřelit" svou největší soupeřku, může to učinit právě dnes. A to díky její školácké chybě, která se seběhla v několika vteřinách.

"Moje kolegyně Tatiana Rosová uváděla hlasování u řečnického pultíku a nestíhala se vrátit pro zapomenutou hlasovací kartu do poslanecké lavice, kde sedí vedle mě. Zpanikařila jsem. Velmi mě to mrzí. Kolegyně se však veřejně vyjádřila, jak by hlasovala, takže by hlasovala stejně," vysvětlila MF DNES Radičová, proč zmáčkla tlačítko i za Rosovou.

Poslankyně Ficova Smeru Renáta Zmajkovičová, která na nekorektní hlasování upozornila, to však vidí jako nebezpečný precedens. "V prezidentské kampani Radičová mluvila o slušnosti, morálce, etice a nabízela čisté ruce. Dnes tyto ruce hlasovaly za jiného poslance. Podvodně," komentovala událost pro list SME Renáta Zmajkovičová s tím, že bude prosazovat, aby poslanci ženu, která se měla ucházet o post předsedkyně SDKÚ, dnes k rezignaci vyzvali.

Radičová: Byl to zkrat

Radičová včera před novináře předstupovala i s kolegyní Rosovou. Obě se tvářily velmi zkroušeně. Opakovala přitom: "Nebyl to podvod ani morální selhání. Jednala jsem zkratovitě a mrzí mě to. Omluvila jsem se. Neporušila jsem tím ani poslanecké právo mé kolegyně, která to opakovaně potvrdila," uvedla Radičová a vyjádřila naději, že tak její čin budou posuzovat i poslanci, kteří nyní mají její osud v rukou.

Podobný případ zažil v roce 2004 i český parlament. Někdo z kolegů hlasoval za poslance ODS Petra Kotta. Ten tehdy však ani nebyl v sále, protože se opil. ODS Kotta později sama vypudila ze svých řad. Hlavně však kvůli jeho alkoholismu.

Šéf Slovenské národní strany Ján Slota zase prokazatelně nechodil na jednání poslaneckých výborů, pobíral plat, ale podepisovat se nechal kolegou. Poslaneckému výboru však stačilo, když Slota zalhal, že "podpis je jeho". V poslanecké lavici sedí vesele dál.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video