Slovem extremista se zbavujete odpovědnosti, tvrdí politolog

Praha - Hostem iDNES byl politolog Zdeněk Zbořil, jehož seminář politického extremismu se stal terčem kritiky, protože si přizval neonacistu Filipa Vávru. "Pokud někoho označíte slovem "extremista", zbavujete se osobní odpovědnosti - to slovo je vlastně nežalovatelné," odpověděl Zbořil na otázku čtenáře iDNES, jaké lidi pokládá za extremisty.Celý rozhovor se Zdeňkem Zbořilem najdete ZDE.

"Pro většinu českých medií je typické pohodlnější "lineární vidění" politického spektra - pravice, levice, střed. Toto schema obvykle používají lidé, kteří nikdy neviděli buňku nebo krystal," odpověděl dále Zbořil na otázku, proč účast neonacisty vyvolala skandál, kdežto levicoví extremisté nikoho nepohoršují.

"Extremismus je tedy pojem politický a ne politologický, politiky hojně zněužívaný. Celý můj seminář tu byl proto, aby studenti, a snad i veřejnost, nezneužívali slova extremismus," řekl dále v on-line rozhovoru Zbořil. 

Děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Petr Kolář výuku v semináři okamžitě přerušil poté, co v Lidových novinách vyšel zkreslující článek, že "na univerzitě 'učí' neonacista". Politologovi také odebral i osobní ohodnocení. Nyní se oba obhajují na půdě Akademického senátu, který jejich spor zatím nedokázal rozřešit.

V čem je problém?
Zbořil si zve k besedám do semináře odborníky na extremismus a policisty, ale také samotné radikály. Jedním z nich byl v březnu nebezpečný ultrapravičák Filip Vávra, trestaný v minulosti za násilnosti v gay klubu.

"Nesmíme připustit, aby se na univerzitní půdě vyjadřovali lidé, kteří popírají holocaust, nebo hajlují před synagogami," uvedl děkan jehož Vávrova účas rozhořčila.

PhDr. ZDENĚK ZBOŘIL
- politolog, historik, indonesista

- narozen 22. 10. 1938

- absolvoval v ročníku 1967-1968, titul PhDr. má až z roku 1991

- v letech 1970-1988 nemohl působit na VŠ a dělal různá "neakademická" zaměstnání

- do října 2000 ředitel Ústavu politologie FFUK,

- šéfredaktor měsíčníku Mezinárodní politika, který vydává Ústav mezionárodních vztahů v Praze

- od roku 1990 vedl na FF UK seminář  "Aktuální problémy politiky", který se zabýval parlamentními a mimoparlamentními politickými stranami, jejich ideologií, organizační  strukturou, financováním a rozpočtováním,  mezinárodními vztahy

- v letním semestru 2001 vedl na ÚPOL FFUK seminář "Typologie politického extremismu"

- na FF UK přednáší i Mezinárodní vztahy, Politické systémy pacifické oblasti,  Jazyk a komunikace v politice, Kultura a politika

- pravidelně přednáší na zahraničních universitách (zejména USA, jižní Korea aj.)

"Vávra nikoho neučil, jen jsme ho zkoumali," reagoval Zbořil, který striktně odlišuje dvě roviny - politickou a politologickou. "Chápu, že některé skupiny lidí jsou velmi dotčeny chováním agresivních lidí a citově tento problém prožívají. Ale já chci ze svého bádání cit vyloučit."

Vzniklý spor o akademické svobody rozdělil univerzitu přibližně na dvě poloviny. Stanovisko k němu nedokázal zaujmout po vášnivé diskuzi ani Akademický senát. Hlasování proto po bouřlivé diskusi o měsíc odložil.

Děkan proto od minulého týdne povolil, aby Zbořil v semináři pokračoval. Každý rozhovor s extremistou musí být ovšem velmi přísně řízený, aby k němu například nedošlo k propagaci fašismu.

Politolog Zdeněk Zbořil si stojí za pozváním neonacisty na svůj vysokoškolský seminář na půdě Univerzity Karlovy, za což byl potrestán. Jeho seminář byl dočasně zrušen.(14. května)

Politolog Zdeněk Zbořil odpovídá na otázky čtenářů iDNES ohledně zrušeného semináře o extremismu na FF UK. (15. května 2001)

"Extremismus je pojem politický a ne politologický, politiky hojně zněužívaný," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES politolog Zdeněk Zbořil. (15. května 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video