Slovákům se návštěva lékaře prodraží

  • 72
Nový rok přinese na Slovensku reformu zdravotnictví. Tamní parlament totiž schválil všech šest reformních zákonů ministra zdravotnictví. Lidé si tak připlatí na léčbu méně závažných nemocí a zdravotních problémů, jako jsou třeba chřipka či lehčí poranění.

V případě těžkých a finančně náročných onemocnění, jako je třeba rakovina nebo cukrovka, pacienti za léčbu doplácet nebudou.

Jeden z přijatých zákonů podle serveru Pravda.sk obsahuje seznam šesti tisíc diagnóz, jejichž léčbu zaplatí pojišťovny. Ten bude vydávat a aktualizovat nejméně jednou ročně vláda.

Z reformních zákonů podle listu vyplývá, že pojišťovny uhradí i výkony související s léčbou zubního kazu, když bude pacient chodit v předcházejícím kalendářním roce na preventivní prohlídky. Rok 2005 považují zákonodárci za přechodné období, kdy nebudou pojišťovny prevenci vyžadovat.

Poplatky za recept, návštěvu u lékaře, jako i pobyt v nemocnici nebudou platit děti mladší tří let. Parlamentem prošel i pozměňovací návrh, podle kterého pojišťovny uhradí i lázeňskou léčbu ženských nemocí.

Veřejné pojištění plně uhradí preventivní stomatologickou prohlídku dvakrát ročně mladým do 18 let a jednou ročně dospělým. Částečně pojišťovny uhradí i jednu preventivní prohlídku organizovaným aktivním sportovcům, poznamenal server.

Slovenské zdravotnictví skončilo loni ve ztrátě 4,5 miliardy slovenských korun, letos bude v systému chybět asi 2,5 miliardy. Reforma by měla podle odborníků vytvořit v příštím roce předpoklady pro vyrovnaný rozpočet resortu.

Mezi přijatými zákony byla i norma o zdravotních pojišťovnách, která mění jednotlivé pojišťovny a nemocnice na akciové společnosti. Kromě povinného veřejného pojištění zavádí i dobrovolné individuální pojištění.

Opozice si hodlá stěžovat
Ministr zdravotnictví Rudolf Zajac si od přijetí šesti reformních zákonů slibuje finanční ozdravení zdravotního systému a zlepšení péče o pacienty.

"Uděláme všechno pro to, abychom ty zákony co nejrychleji uvedli do praxe a co nejvíce pomohli občanům. Tato reforma je zásadní změna, jaká tu ještě nebyla. Věřím, že (zdravotnictví) skutečně pomůže," prohlásil Zajac.

Opoziční kritici mu ale vyčítají, že zaváděné tržní principy ve zdravotnictví ztíží pozici sociálně slabších lidí, kteří si nebudou moci dovolit doplácet za lepší péči.

"Pro občany bude tato reforma znamenat, že budou mít hlouběji do peněženky. Reforma navíc znamená nesoulad s ústavou, která garantuje bezplatnou zdravotní péči na základě zdravotního pojištění," řekla poslankyně opoziční Lidové strany-Hnutí za demokratické Slovensko Katarína Tóthová.

Její opoziční kolegové ze Směru již naznačili, že si budou stěžovat u ústavního soudu.

Po nečekaně hladkém schválení zákonů se ulevilo vládní koalici, která po loňském odchodu několika poslanců ztratila jistotu většinové podpory v parlamentu. Pravicovou vládu ale stejně jako v předchozích měsících podpořili nezávislí poslanci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video