Kdyby měl muž 5,6 promile i v krvi, asi by už nežil. Ilustrační foto.

Kdyby měl muž 5,6 promile i v krvi, asi by už nežil. Ilustrační foto. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Slovák s rozbitou hlavou nadýchal 5,6 promile

  • 6
Kdyby policie vedla statistiku největších opilců, neotřesitelně by jí v letošním roce vévodil jedenatřicetiletý Slovák. V úterý odpoledne ho záchranka převezla do nemocnice s rozbitou hlavou, orientační zkouška u něj podle lékařů ukázala 5,6 promile alkoholu.

Po ošetření pollicisté cizince převezli z nemocnice k vystřízlivění na plzeňskou záchytku.

"Zranění si zřejmě způsobil sám. V silně podroušeném stavu se nemohl udržet na nohou. V nemocnici se cizinci dostalo ošetření a pak lékaři požádali policisty o asistenci při převozu muže na protialkoholní záchytnou stanici. Lékař při tom policistům řekl, že u muže zjistili 5,6 promile alkoholu," popsala Michaela Altmannová z plzeňského policejního ředitelství.

Kdyby měl Slovák přes pět a půl promile alkoholu v krvi, a ne jen v dechu, zřejmě by už nebyl mezi živými. Podle soudních znalců je za smrtelnou dávku považována hladina od tří a půl až čtyř promile alkoholu v krvi výše.

"Za smrtelnou se považuje hladina kolem čtyř promile alkoholu v krvi. Je to ale individuální, pro někoho může být kritická i nižší hodnota," vysvětlila soudní lékařka Eva Čechová. 

Výsledky orientační dechové zkoušky a hladiny zjištěné v krvi se podle odborníků často liší. U dechové zkoušky hodně záleží i na tom, jaká je doba mezi poslední sklenkou alkoholu a dýchaním do přístroje.

Výsledek orientační zkoušky mohou ovlivňovat i další látky. Při rozboru krve ale chromatografie přesně určí množství alkoholu ve vzorku krve.

,

Video