Mimořádná bezpečnostní opatření provázela také druhý den soudního procesu s

Mimořádná bezpečnostní opatření provázela také druhý den soudního procesu s údajnými vyděrači, kterým podle obžaloby šéfoval Slovák Miroslav Maslák. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Maslák vyhodil právníka. Rostou domněnky, že se snaží zdržovat soud

  • 7
Další dva týdny na přípravu získal u soudu Slovák Miroslav Maslák, který čelí obvinění z vydírání podnikatelů ve Zlínském kraji. Jeho proces začal v červnu a po sérii Maslákových stížností měl pokračovat tento týden. Odkládá se však až na začátek září.

Maslák popsal pět stránek papíru, aby vysvětlil soudu, proč přestal důvěřovat svému obhájci Markovi Freundovi.

"Bylo to velmi obsáhlé, shrnout se to však dá jako ztráta důvěry," uvedl soudce krajského soudu Radomír Koudela.

Maslákovi, který je obviněný z vydírání podnikatelů na Zlínsku a Vsetínsku, se tak podařilo zrušit hned tři nejbližší termíny, na které bylo naplánováno projednávání jeho případu.

To se přitom od samého začátku snaží zdržovat. Pokud totiž soud neukončí hlavní líčení do dvou let, musí Masláka propustit z vazby.

Proto třeba přerušil svou výpověď a stěžoval si, že se členka soudního senátu usmívá.

Jindy se dožadoval, aby soudní síň opustili novináři, protože se mu nelíbí články v tisku, nebo zahrnul státního zástupce vulgárními nadávkami.

To všechno se muselo řešit a jednání se protahovala. Kromě toho Maslák podal oficiální stížnost na prakticky každé rozhodnutí soudu.

Obhájce nyní změnil poprvé.

"Nevidím do jejich vztahu, nevím, jestli jde o obstrukce, nebo se mezi nimi skutečně něco stalo," řekl státní zástupce Roman Kafka. "Obžalovaný může změnit advokáta, pokud k tomu má vážný důvod. A narušení důvěry jistě vážný důvod je," dodal.

Proces stál celé prázdniny

Zlínského advokáta Marka Freunda přidělil Maslákovi soud, stejně jako jeho nástupce. Nově bude údajnou hlavu gangu a vlivného člena slovenského podsvětí zastupovat brněnský právník Pavel Jiříček.

Ten se však zatím nechce k případu vyjadřovat. Zajistit se nepodařilo ani reakci Freunda, podle informací z jeho kanceláře odjel na dovolenou.

Změna zdrží hlavní líčení o dva týdny, pokračovat bude 3. září. Proces přitom stál prakticky celé prázdniny, Maslák totiž podal desítky stížností na vazbu nebo práci soudu.

Ty pak musel projednat Vrchní soud v Olomouci, který k tomu potřebuje vyšetřovací spis. V tomto týdnu mělo jednání pokračovat třemi dny, místo toho se řeší změna obhájce.

"Je to legitimní strategie obhajoby. Podávat stížnosti je právo, které nemůžete obžalovanému vzít," upozornil odborník na trestní právo z právnické fakulty olomoucké Univerzity Palackého Filip Ščerba.

Soudce musí vyhodnotit, co už je obstrukce

Velmi časté je i postupné doplňování obhajoby, navrhování dalších svědků, nepřítomnost obhájce.

"Na druhou stranu obstrukce jsou nepřípustné a je na soudci, aby je nedovolil a rozhodl, co je ještě účelné a co už ne. Tu pravomoc má," dodal Ščerba.

"Není žádný počet, kolikrát může dojít k takovému postupu u soudu, nicméně nestává se to zpravidla nikdy, a pokud ano, maximálně jednou. Pokud by se to mělo stát vícekrát v této trestní věci, tak to bude zcela zjevná obstrukce," poznamenal státní zástupce Kafka.

Zdržovací taktika Maslákovi vyšla už v minulosti na Slovensku, kde ho soudili za vydírání, podpalování aut i použití bomby. V roce 2011 se dostal z vazby, hrozby doživotního vězení ho zase zbavila procesní chyba.

I v součastnosti je stíhaný na Slovensku, tamní justice však o jeho vydání nepožádala.

Česká obžaloba ho viní, že jeho gang vymáhal výpalné od majitele diskotéky, podnikatelům zapaloval auta, v noci střílel do domů. Chtěl přitom získat peníze za skutečné, ale i smyšlené dluhy.

Spolu s Maslákem stojí před soudem další čtyři muži, kterým velel. Pouze on sám však zůstává ve vazbě, ostatní jsou souzeni na svobodě.


Video