Vojáci drželi při pietním rozloučení fotografie zesnulých.

Vojáci drželi při pietním rozloučení fotografie zesnulých. | foto: ČTK

Slováci vzdali poslední hold obětem letecké nehody

  • 21
Tisíce lidí se na východ Slovenska přijely rozloučit s 42 oběťmi leteckého neštěstí. Pietního aktu v prešovské sportovní hale se kromě pozůstalých zúčastnily tamní i zahraniční politické špičky. Vojenský antonov se zřítil před týdnem na hranicích Maďarska a Slovenska.

SPECIÁL: Pád slovenského armádního letadla

Na hodinu trvající obřad přišly kromě pozůstalých, armádních špiček, představitelů státu a zahraničních delegací i tisíce obyčejných lidí. Přijeli i obyvatelé maďarské obce Telkibánya, u které se letadlo zřítilo.

Na modrém koberci uprostřed hlediště bylo rozmístěno 42 katafalků potažených černým suknem. Na dekoraci bylo použito zhruba 3 tisíce metrů čtverečných plátna. Na začátku obřadu přečetl velitel pozemního vojska Milan Maxim jména zesnulých a vyjmenoval vyznamenání, které jim byly posmrtně uděleny. Kromě slovenských medailí to byl i Záslužný kříž ministra obrany ČR třetího stupně.

Během rozloučení zazněl výběr smutečních pochodů. Celou akci moderoval herec Ivan Stropkovský. Po projevech předali vojáci rodinným příslušníkům vlajky, které pokrývaly rakve zesnulých. Během pietního aktu zazněly i dělostřelecké salvy a nad budovou přeletěly tři letouny L-39 a vrtulníky Mi-24.

Šéf NATO: Rok začal nečekaně a krutě
Mezi smutečními hosty nechyběli představitelé vlády a parlamentu či zástupci velení armád okolních zemí. Pietního aktu se zúčastnil i generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

"Před několika týdny jsme slavili Vánoce a přáli jsme si všechno dobré do nového roku, ten však začal nečekaně a krutě," řekl v projevu šéf aliance.

"Poslední rozkaz, aby jste se vrátili domů, jste nemohli splnit. Chtělo by se mi takový rozkaz ani nedávat," neubránil se dojetí ministr obrany Juraj Liška. Připomněl, že před půl rokem se s nimi před odletem do mise loučil na česko-slovenské hranici. "Pamatuji si odhodlání ve všech tvářích," řekl.

Slovensko podle něj ještě nikdy nezažilo takovou událost, aby se pod jednou střechou sešlo tolik utrpení a bolesti. "Na takovou oběť jste nebyli připravení vy ani my," dodal.

"Zanechali jste po sobě příklad statečného občana a vojáka slovenské republiky," uvedl na adresu vojáků náčelník slovenského generálního štábu Lubomír Buľík.

Z Česka přijeli ministr obrany Karel Kühnl, náčelník generálního štábu Pavel Štefka i bývalý velitel mnohonárodní brigády Střed v Kosovu Aleš Vodehnal. Právě pod ním zesnulí slovenští vojáci v misi KFOR sloužili.

Nadporučík Martin Farkaš, který jako jediný nehodu přežil, se posledního rozloučení nezúčastnil kvůli převozu do košické nemocnice k dalšímu léčení.

Obřad lidé sledovali i na velkoplošné obrazovce
Na bezproblémový průběh kromě vojenské policie dohlíželo na 200 policistů. "Kromě policistů z Úřadu na ochranu ústavních činitelů se na opatřeních budou podílet i příslušníci dopravní, pořádkové a kriminální policie," prohlásil už ve středu Ján Packo, šéf jednotky, který zajišťuje ochranu politiků.

Vstup do haly byl pro veřejnost možný asi půl hodiny před začátkem obřadu. Kapacita však byla omezená především pro rodinné příslušníky zesnulých vojáků, před halou proto byla nainstalovaná velkoplošná obrazovka.

Každý, kdo chtěl vstoupit do prešovské Městské haly, aby se zúčastnil smutečního obřadu, musel projít kontrolou, jestli u sebe nemá výbušniny nebo jiné zbraně. Kvůli silným mrazům měli návštěvníci k dispozici několik vojenských stanů.

, natoaktual.cz, ,

Video