Slováci začali volit v sedm hodin ráno. Volby se rozběhly bez problémů, postupem času se ale komplikace objevují. Na sídlišti Petržalka v Bratislavě se množily stížnosti na agitaci před volebními místnostmi. Podle zákona je ale nelegální jen propagace uvnitř místností.
Volební komise v Prešově a Starej Ľubovni prověřují podezření z údajného kupování hlasů. V zaplavených Petríkovcích v okrese Michalovce připluly volební urny za voliči na člunech, zmínil server SME.sk v on-line reportáži.
Šéfka pravicové SDKÚ-DS Iveta Radičová odvolila po ránu v obci Nová Dedinka poblíž Bratislavy. V půl dvanácté odvolil i premiér Robert Fico na bratislavských Dlhých Dieloch. Ficově manželce v obálce, kterou dostala od volební komise chyběl lístek strany jejího muže. Předseda SMERu se rozčiloval a žádal vysvětlení, ale komise se dušovala že neví, jak se to mohlo stát.
Odvolil také prezident Ivan Gašparovič, který kritizoval strany za volební kampaň. "To nebyla předvolební kampaň, to byly nechutné útoky, obelhávání lidí, znevažování občanů," postěžoval si na bitvu stran o voliče prezident.
Fico jako Paroubek?
Přes čtyři miliony Slováků si až do 22 hodin mohou vybírat z osmnácti politických stran, které se touží dostat do Národní rady. Reálnou šanci na překročení pětiprocentní hranice má celkem osm stran, mezi nimi je hlavním favoritem vládnoucí strana SMER-SD premiéra Roberta Fica.
Podle průzkumů za ní druhá nejsilnější strana, opoziční SDKÚ-DS zaostávala o více než polovinu hlasů. Levicový a populistický SMER ale nemusí získat dost mandátů k sestavení vlády - zejména pokud se LS-HZDS expremiéra Vladimíra Mečiara vůbec do parlamentu nedostane. Strana má sice své věrné a spolehlivé voliče, ti ale letos nemusí přijít k urnám, třeba kvůli odklízení následků povodní.
Jak se volí v BáčiV obci na jihu Slovenska nevolí lidé jen maďarské strany |
Naopak posiluje pravice. Sympatie si získala hlavně nová liberální strana Svoboda a Solidarita (SaS) ekonoma Richarda Sulíka, autora slovenské daňové reformy. Tu zřejmě podpoří většina prvovoličů a mladých lidí.
Volby ovlivní záplavy i skandály politických stran
A co může slovenskými volbami zamíchat? Původní témata předvolební kampaně, jež se týkala hlavně ekonomické krize a komplikovaných slovensko-maďarských vztahů, v minulých několika týdnech byly zastíněny ničivými záplavami. Přívaly vody zpustošily především východ Slovenska a na premiérovu hlavu se snesla kritika za předčasné vyčerpání finančních rezerv. (viz článek o utrácení z finančních rezerv)
V neposlední řadě politickým stranám škodí zprávy o pochybném financování některých z nich. Už v únoru kvůli nařčení z praní špinavých peněz odstoupil z volební kandidátky předseda středopravicové SDKÚ-DS, v níž ho nahradila Iveta Radičová. A jen dva dny před volbami vyplulo podobné podezření na povrch i u vládního Smeru. (viz článek o utajovaných sponzorech Smeru-SD)
STRANY, KTERÉ MAJÍ ŠANCI USPĚT
|