Vlajka Slovenské republiky

Vlajka Slovenské republiky | foto: Profimedia.cz

Slováci už nebudou nutit Maďary mluvit slovensky, změní sporný zákon

  • 60
Slovensko vychází vstříc národnostním menšinám. V parlamentu bude hlasovat o změně přísné normy, která se týká sporného jazykového zákona. Ten nařizuje, aby se na úřadech i v lékařských ordinacích v zemi mluvilo pouze slovensky. Zákon prosadila minulá vláda Roberta Fica.

Až bude napříště maďarský lékař sdělovat diagnózu maďarskému pacientovi, už to nebude muset říkat slovensky. Tedy s největší pravděpodobností. O změně přísné normy, přijaté předchozí vládou Roberta Fica, bude hlasovat parlament.

Úlevy se dočkají lékaři, pošťáci, strážníci nebo obecní zastupitelé, jejichž mateřským jazykem není slovenština a kteří žijí v obci, kde podle posledního sčítání lidu žije méně než 20 procent té které menšiny. Ti totiž podle současného zákona musejí používat slovenštinu.

Ministr kultury Daniel Krajcer z druhé nejsilnější koaliční strany Svoboda a solidarita jen tři měsíce po volbách připravil novelu jazykového zákona, která Ficův přístup k menšinám zcela obrací.

Nový zákon má odstranit nesmyslné restrikce

Mimo jiné umožňuje menšinovým školám vést dokumentaci v jejich jazyce nebo povoluje vydávání příležitostných tiskovin v jiné řeči než slovenštině.

"Zákon má odstranit nesmyslné restrikce vůči jazykům národnostních menšin," uvedla Krajcerova mluvčí Eva Chudinová. Kontroverzní zákon přitom po svém loňském přijetí vyvolal bouři nevole mezi Maďary na Slovensku i v Maďarsku. Kvůli možnému porušování práv menšin ho dokonce zkoumali i experti Rady Evropy.

Teď jeho nejspornější části zmizí ze světa. Politická atmosféra na Slovensku se s nástupem vlády Ivety Radičové zcela změnila. Fico zavedl v koalici s nacionalisty ze Slovenské národní strany ostře protimaďarský kurz. Na ten na druhé straně hranic neméně radikálně odpověděl letos zvolený maďarský premiér Viktor Orbán zákonem o dvojím občanství pro Maďary žijící v cizině. Teď však Slováci nasadili vstřícnou tvář.

Radičová má navíc v koalici slovenskomaďarskou stranu Most-Híd, která tlačí na další změkčení zákona.

Spor se vede o to, zdali z normy vypadnou pokuty za její nedodržování. "Trváme na jejich vypuštění. Také budeme jednat o tom, aby se snížila hranice zastoupení, od níž mohou menšiny jazyk používat," citoval server Aktuálne.sk místopředsedkyni strany Edit Pfundtnerovou. Místo dvacetiprocentního zastoupení v obci by mohlo stačit pouhých deset procent.

Pokuta až pět tisíc eur

V současnosti mohou na Slovensku za porušování zákona dostat příslušníci menšin pokutu až pět tisíc eur. Kvůli tomu založila maďarská vláda speciální fond určený k financování pokut za Maďary, kteří normu poruší.

Koalice je ovšem v tomto bodě nejednotná, vypuštění pokut by totiž výrazně oslabilo smysl celého zákona. Podle ministra kultury by však stát měl k pokutám, pokud v návrhu zůstanou, sahat až po několika upozorněních na porušení zákona.

Mezi pěti miliony obyvatel Slovenska žije zhruba půl milionu etnických Maďarů a jsou tam nejpočetnější menšinou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video