Hlasovací místnosti na Slovensku zely prázdnotou (18. září 2010)

Hlasovací místnosti na Slovensku zely prázdnotou (18. září 2010) | foto: Tibor Somogyi , SME.sk

Slováci šli k urnám zbytečně, referendum za miliony je neplatné

  • 117
Slováci vyhodili oknem přes sedm milionů eur. Právě tolik stálo referendum, které mělo rozhodnout o šesti tématech, například o zrušení koncesionářských poplatků či omezení poslanecké imunity. Do volebních místností totiž přišlo jen necelých 23 procent voličů, spočítali předběžně statistici. Hlasování tak bylo neplatné.

Že bude referendum zbytečné, říkaly už dřívější odhady, které tipovaly pouze zhruba desetiprocentní účast.

VÝSLEDKY REFERENDA

Hlasovací místnosti na Slovensku zely prázdnotou (18. září 2010)

Většina z mála voličů, kteří dorazili k urnám, chtěla změny.

Největší podporu získala druhá otázka: omezení imunity poslanců. Návrh podpořilo 95,4 procent lidí, proti bylo 1,73 procenta.

Návrh na snížení počtu poslanců ze 150 na 100 podpořilo 92,76 procenta hlasujících, proti bylo 3,85 procenta.

Relativně nejmenší podporu získal návrh na umožnění parlamentních voleb po internetu - pro bylo 70,46 procenta hlasujících, proti 22,22 procenta.

Souhlas získaly i ostatní návrhy.

Zdroj: ČTK

Výsledek účasti 22,84 procent tak není zas takovým propadákem, jaký se očekával. K urnám nakonec přišlo téměř milion Slováků z více než 4,3 milionu oprávněných voličů. Aby však bylo hlasování platné, musela by se jich do volebních místností dostavit minimálně polovina.

Nejaktivněji hlasovali lidé v Senci, kde vhodilo do urny svůj lístek třicet procent voličů. Naopak v Čadci voliče referendum neoslovilo. Možná i kvůli pěknému počasí do volebních místností zavítalo jen 15 procent lidí.

Referendum bylo "odepsané" od počátku

Hlavní iniciátoři celého hlasování - liberální strana SaS - však přesto může být s celkovým výsledkem nakonec spokojena.

Její předseda a šéf slovenské Národní Rady Richard Sulík se totiž nejprve sám obával toho, že by mohla nastat situace, kdy k urnám nedorazí ani 400 tisíc lidí, kteří se pod petici žádající už sedmý plebiscit podepsalo. "To by bylo fiasko," přiznal včera Sulík.

Otázkou tak samozřejmě zůstává, proč se referendum, o jehož účasti měl předem velké pochybnosti i sám šéf iniciující strany a jenž za plýtvání penězi označil prezident Ivan Gasparovič, konalo.

Vedle očekávané minimální účasti totiž chtělo získat odpovědi i na otázky, které už do svého programového prohlášení zahrnula vláda premiérky Ivety Radičové. Jednalo se například o omezení imunity poslanců či o možnosti volit přes internet.

REFERENDUM ZA MILIONY

Referendum by mělo stát 7 224 000 eur. Z toho tamní ministerstvo vnitra zaplatí necelých šest milionů. Zbytek vydá tamní Statistický úřad.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video