Slováci si už začínají připlácet u lékaře

  • 39
Od neděle si Slováci budou muset připlácet u lékaře, v nemocnicích i za jízdu sanitkou. Dvacet korun za vyšetření, stejná suma za recept v lékárně a na pohotovosti. Padesátikorunou za den se pak bude přispívat na stravu a pobyt v nemocnici, za jízdu sanitkou Slováci zaplatí dvě koruny za kilometr.

Pacient se může rozhodnout, zda poplatek uhradí hotově, převodem na účet nebo šekem, stojí v zákoně. "Lidé souhlasí s tím, že je třeba zdravotnický systém reformovat, ale takové doplácení se jim nezdá," hodnotí postoj veřejnosti slovenský sociolog Michal Vašečka.

Lékárny, nemocnice, ale i ordinace lékařů proto v posledních květnových dnech praskaly ve švech. Lidé se snažili udělat si zásoby léků, žádali lékaře o provedení dlouho odkládaných výkonů, a dokonce si dělali zásoby antibiotik.

Vláda Mikuláše Dzurindy si od reformy slibuje, že se na Slovensku sníží spotřeba léků, stoupnou příjmy zadluženého zdravotnictví a lidé začnou chodit k lékaři s opravdovými problémy, a ne pro předpis na paralen.

"Je to spíš dobrý krok, protože existuje dost velké procento lidí, kteří si zvykli chodit k lékaři příliš často," říká lékař Norbert Moravanský z Martina.

Zdravotníci však mají k reformě několik připomínek. Upozorňují, že jim přibude další papírování a vadí jim i množství výjimek osvobozujících pacienty od placení. Ty platí pro lidi v hmotné nouzi, zdravotně postižené, dárce krve, lidi dlouhodobě sledované specialistou (v tomto případě pacient zaplatí jen při vstupní prohlídce) a děti do šesti let.

V nemocnicích pak nebudou muset platit těhotné ženy, lidé v bezvědomí a pacienti léčící se na onkologii, kardiochirurgii a infekčním oddělení.

Velkou neznámou byl také způsob, jak se budou poplatky vybírat. Někde uvažovali o zavedení žetonů či kuponů, které by si pacient mohl koupit při vstupu do nemocnice, jinde se hovořilo o zavedení registrační pokladny.

V prvních dnech však všechny "zlepšováky" zřejmě nahradí příjmový doklad, který budou vypisovat přímo sestřičky lékařů.

Podobný problém mají i sanitky. Nejsou vybaveny tachometry ani pokladnami. Na zvládnutí celého procesu placení bude zřejmě nemocnice potřebovat zřízení nového oddělení.

"Již dnes se hrozím při představě těch nespočetných soudních sporů a návrhů na exekuci," citovala ČTK Michala Bucka, ředitele Rooseveltovy nemocnice v Banské Bystrici.

Největším kritikem reformy je opoziční strana Směr, která se chce obrátit na slovenský Ústavní soud. "Naše ústava hovoří o bezplatné péči, my se nemůžeme tvářit, že lůžko nebo strava nejsou součástí této péče," uvedla místopředsedkyně strany Monika Beňová.

Zákon už má zpoždění. Poté, co ho přijal parlament, prezident Rudolf Schuster ho odmítl podepsat. Vadilo mu především, že poplatek se bude muset platit i za děti starší šesti let. Proto navrhl, aby se věková hranice u dětí, které budou oproštěny od placení, zvýšila na 18 let. Zákon byl přijat až v dubnu, kdy znovu prošel parlamentem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video