Socha knížete Svatopluka budí vášně.

Socha knížete Svatopluka budí vášně. | foto: SME.sk

Slováci se hádají o sochy. Kritizovaný kníže Svatopluk už musel zmizet

  • 23
Socha knížete Svatopluka, kterou vytvořil sochař Ján Kulich na objednávku bývalé vlády Roberta Fica pro Bratislavský hrad, je zatím posledním dílem, které na Slovensku rozdmýchalo vášně. Kritika se na ni snesla kvůli jejím nacionalistickým symbolům a autor teď musí dílo upravit. Sporných děl je ale na Slovensku mnoho, hádky o sochy jsou tu běžná věc.

Zatímco loni se v hitparádě nejdiskutovanějších soch na prvních místech střídal generál Štefánik se svatým Štěpánem, momentálně suverénně vede kníže Svatopluk. Přesněji řečeno, Svatopluk, král všech Slováků, jak autor sochu nazval.

Části slovenské veřejnosti tohle dílo pochybné kvality na Bratislavském hradě od počátku vadilo a jeho odstranění doporučila i komise odborníků. Předseda parlamentu Richard Sulík dal nakonec sochaři, známému třeba pomníkem milicionářů a dalšími propagandistickými díly komunistického režimu, mírnější úkol: sochu předělat.

Čím moravský kníže z 9. století tak dráždí Slováky? Pomiňme fakt, že jeho kůň má podkovy, o nichž se ve Svatoplukově době ještě nevědělo, a krátký panovnický pláštík působí na lidi znalé historie podobně jako třeba socha Marie Terezie v minisukni. Zásadní jsou dva nacionalistické symboly. Kříž, který proslavila Hlinkova garda, a právě zavádějící titul krále Slováků.

Štefánik i Štěpán

Jeho socha je možná krajním, ale dobrým příkladem vztahu Slováků ke kamenným národním symbolům. Kolik soch postavíme, tolikrát budeme národem, mohlo by znít jejich heslo.

"Já jsem tuto sochu daroval slovenskému národu. To je pro mě náboženství, ne kšeft," demonstroval to Kulich odpovědí na otázku deníku Nový čas, zda dostal za své dílo zaplaceno.

Politici rádi hrají na nacionální strunu, soch se tu proto staví spousta a hádky o ně, které jsou v Česku neznámou věcí, jsou u našich východních sousedů zcela běžné.

Podobně jako teď o Svatopluka se vloni národ přel o to, zda Štefánik má mít místo generálské jen obyčejnou leteckou uniformu a hlavně, zda může stát pod sochou lva jako symbolu Československa. Skončilo to jen protestními shromážděními. Socha svatého Štěpána, prvního uherského krále, zase vloni odnesla nevůli slovenských nacionalistů v Komárně sprchou vajec.

Najdou se i podivnější případy osudů sochařské práce. Svou obří bustu má už i bývalý premiér a lídr nejsilnější slovenské strany Smer Robert Fico. Moc lidí ji totiž nevidělo, sotva sochu v srpnu autor Dalibor Bača instaloval před bratislavský Dům odborů, zmizela. Když začala zmizení vyšetřovat policie, přišlo se na to, že vadila odborářům, kteří ji odnesli a zavřeli do skladu. Podstavec už zůstal prázdný.

V depozitáři teď leží i pamětní deska bývalého československého ministra Langoše, která zdobila budovu ministerstva spravedlnosti.
Dá se předpokládat, že kníže Svatopluk o trůn nejdiskutovanější sochy brzy přijde. Slováci mají totiž další smělé plány. Místo pomníku Štúrovců by v Bratislavě měla stát socha Marie Terezie, před Slovenským národním divadlem se má zase objevit postava T. G. Masaryka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video