Slováci řekli ano ´pozdním´ potratům

  • 117
Slovenskou vládní koalici rozděluje názor na interrupce. Nejmenší koaliční strana Aliance nového občana (ANO) prosadila spolu s parlamentní opozicí novelu zákona o umělém přerušení těhotenství. V případě vážného genetického poškození plodu povoluje interrupci až do 24. týdne těhotenství.

Pro zákon hlasovalo 70 ze 132 přítomných poslanců, proti bylo 32, 11 zákonodárců se zdrželo a 19 nehlasovalo.

"Prosím vás, nepokoušejte se zastupovat Boha. Nepokoušejme se za něj rozhodnout, jak kvalitní musí být lidský život, abychom ho chránili. Rozhodněte se prosím pro život," apeloval před hlasováním šéf sněmovny Pavol Hrušovský.

Hrušovský je současně předsedou vládního Křesťanskodemokratického hnutí (KDH), nejrezolutnějšího odpůrce potratů.

"Prosím o zdravý rozum a zvážní důsledků," burcovala naopak navrhovatelka předlohy, poslankyně Eva Černá (ANO), podle níž zákazy nejsou dobrým řešením v tragické životní situaci.

"Rozhodujeme nejen o právu na život, ale i o prahu citlivosti na svobodu jednotlivce," podpořil ji kolega Ľubomír Lintner.

Mečiar si píchnul do vlády
Pro cestu osvěty se vyslovil i expremiér Vladimír Mečiar, který nejen odmítl "nahrazovat Boha v matkách", ale také položil oponentům z vládních lavic otázku, proč prosazují zákony, které zhoršují situaci dětí a rodičů a nutí matky k interrupcím.

Hlavní díl bouřlivé rozpravy se však odehrál ve středu odpoledne, kdy v jednacím sále padala oboustranná obvinění z bezcitnosti, demagogie a manipulace či přirovnání k nacistickým selekcím a ke svaté inkvizici.

Interrupce má v rukou prezident
Nyní má hlavní slovo prezident republiky: pokud zákon nepodepíše, ale vrátí sněmovně, ANO nejspíš nedá znovu dohromady vyžadovanou nadpoloviční většinu ze všech 150 poslanců, aby prezidentovo veto prolomila.

Interrupce jsou na Slovensku podle zákona ještě z dob komunismu legální do 12. týdne těhotenství. Možnost potratu do 24. týdne v případě poškození plodu upravuje pouze vyhláška.

Vyhlášku napadla skupina konzervativních poslanců u Ústavního soudu. Sami tvůrci novely předpokládají, že Ústavní soud v září shledá vyhlášku protiústavní a "pozdní" potraty zakáže.

Potraty mohou zabít koalici
V pozadí je nejen spor o svobodu žen na volbu či o právo nenarozeného dítěte na život, ale i stabilita a možná i budoucnost vládní koalice.

Nejen v poslaneckých lavicích, ale i v televizních debatách padají mezi tábory vládních liberálů a konzervativců ostrá slova.

ANO totiž předložením novely bez předchozího souhlasu vládních partnerů podle KDH porušila koaliční smlouvu. Na možné otřesy ve vládní koalici už reagoval i finanční trh a slovenská koruna oslabila.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video