Guantánamo

Guantánamo | foto: Profimedia.cz

Slováci přijmou tři vězně z Guantánama, vybírali je několik měsíců

  • 57
Slovensko přijme tři bývalé vězně z Guantánama, oznámil šéf diplomacie Miroslav Lajčák. Dodal, že trojici vybírali úředníci ministerstva zahraničí několik měsíců a že se nejedná o nebezpečné teroristy.

"Jsou to lidé, u nichž nevznikl žádný důvod k tomu, aby proti nim bylo vzneseno jakékoli obvinění nebo aby byli vystaveni trestnímu stíhání," řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák na tiskové konferenci. - čtěte článek na SME.sk: Na Slovensko prídu väzni z Guantánama

O umístění guantánamských vězňů u našich východních sousedů jednal už od podzimu zvláštní pověřenec Daniel Fried ze Spojených států. "Nežádáme Slovensko, aby bylo první. Jiné vlády už souhlasily s přijetím zajatců a Slovensko se může zeptat na jejich zkušenosti," řekl Fried v rozhovoru pro slovenský rozhlas.

"Navíc nežádáme žádnou vládu, aby někoho přijala jen na dobré slovo. Mají možnost si prostudovat vězňův záznam, vyslechnout ho a rozhodnout se na základě těchto informací. Jde o suverénní rozhodnutí Slovenska - může a nemusí pomoci," uvedl Fried.

Slovenské ministerstvo zahraničí tak obdrželo seznam deseti jmen, z nich si po sérii rozhovorů vybralo tři. Zajatci mohli pobyt na Slovensku odmítnout. - čtěte na SME.sk: Väzňov z Guantánama sme si vybrali

"Vnímáme to jako gesto solidarity ke spojenci, který řeší problém zděděný z minulosti," zdůraznil Lajčák a upřesnil, že bývalí vězni, jejichž příjezd zabezpečí americká strana, stráví první týdny ve zvláštních táborech. Ty spadají do resortu ministerstva vnitra.

Proces aklimatizace tří mužů, z nichž je prý pouze jeden ženatý, by podle Slováků mohl trvat zhruba rok a půl. Potom se budou moci rozhodnout, kde na Slovensku chtějí žít. Podle tamních úřadů ale budou neustále pod kontrolou tajných služeb.

Děravá bezpečnost

Obama zavře věznici navzdory chybám tajných služeb

Administrativa George Bushe zřídila věznici na kubánské základně Guantánamo v roce 2002. Od té doby zařízením prošlo na osm stovek lidí, které Američané a jejich spojenci pochytali během tažení proti teroru.

Zadržení pobývají ve věznici v právním vakuu - bez obvinění a soudu. A to vzbuzuje nevoli po celém světě. Guantánamo je jedním z problémů, které navenek poškozují obraz USA coby reprezentanta demokracie a lidských práv.

I proto loni rozhodl americký prezident Barack Obama kontroverzní věznici uzavřít, a to do konce tohoto týdne. To se však s největší pravděpodobností nepodaří, na Kubě stále zůstává přes dvě stě vězňů. Americká vláda nyní řeší, kam je umístit. Některým by totiž v jejich zemích mohlo hrozit pronásledování.

Američané požádali zejména evropské státy o přijetí některých vězňů. Portugalsko, Francie, Itálie, Irsko, Španělsko, Irsko a Maďarsko patří spolu se Slovenskem mezi evropské země, které jsou ochotné se některých vězňů z Guantánama ujmout, anebo tak už učinily. Česko se žádné vězně přijmout nechystá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video