Slováci opouštějí Hodonín

Hodonín - Stále méně lukrativní se jeví Slovákům možnost dojíždět za prací na Hodonínsko, jen kousek za českou hranici. Zatímco vloni hodonínský úřad práce registroval téměř dva a půl tisíce zaměstnanců ze Slovenska, nyní ví o pouhé polovině. "Okres Hodonín neustále klesá v průměrné mzdě. Proto dělník, který jezdí pracovat třeba na měsíc, pojede tam, kde jsou dvakrát vyšší platy. Potáhne to třeba dál, na Mladoboleslavsko, kde má dvakrát víc peněz," míní ředitel hodonínského úřadu práce Vladimír Šťáva.

"Něco na tom bude," připouští jedna ze slovenských zdravotních sester v hodonínské nemocnici. "Ale zrovna já si nestěžuji. Jezdím sem už víc než deset let. Odjakživa se sem od nás jezdilo pracovat a někteří zase naopak dojíždějí z Hodonína na Slovensko. Kdo je zvyklý, zůstane," míní.

Podle statistik je kdysi atraktivní okres Hodonín co do mezd patnáctým nejslabším okresem v republice a neustále v žebříčku klesá. "Ještě ve dvaadevadesátém roce patřil k okresům s nejvyšší průměrnou mzdou v republice. Teď je na opačném konci," konstatoval ředitel Šťáva. "Zmizela totiž pracovní místa s vysoce nadprůměrnými platy: horníci a vojáci. Jestliže ze sedmdesáti tisíc práceschopných obyvatel zmizí deset tisíc nejlépe placených, průměr klesne."

Ze Slováků zůstali hlavně ti, kteří do Hodonína dojíždějí jen pár kilometrů, nejčastěji na kole. Jejich úbytek je znát na nezaměstnanosti v okrese. Po dlouhé době nezaměstnaných lidí ubylo. Rozdíl je vidět i ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. "V dubnu 2000 byla nezaměstnanost na třinácti a dvou desetinách procenta. V dubnu 2001 klesla na dvanáct celých devět desetin, což je více než dvě stě lidí. Není to ale jen úbytkem Slováků, ale i aktivní politikou zaměstnanosti," podotkl Šťáva.

Největší podniky ve městě ovšem žádnou změnu nepřiznávají. Podle nich je vše při starém. "Možná je Slováků tady méně než dřív, ale to není dáno ničím jiným než tím, jestli jsou dobří nebo špatní," tvrdí Petr Kopřiva, ředitel společnosti na zpracování mořských ryb Jan Varmuža.

V hodonínské nemocnici pracuje celkem pět set zaměstnanců. Z toho osmadvacet je Slováků. Ani tady se jejich úbytek na okrese nijak neprojevil. "Kdo ví, kde je jich vlastně méně," poznamenala Zita Nováková, zástupkyně ředitele nemocnice.
Odkud Slováků nejvíc ubylo, neví ani ředitel úřadu práce Šťáva.

"Je tady zhruba osmnáct tisíc podnikatelských subjektů. Bohužel nemáme čas vystopovávat, kde jich ubylo a proč. Je prodejna o pěti zaměstnancích, z toho jsou tři Slováci a teď už tam například není žádný. Tak se to nasčítá. Nyní čekáme, že o sezoně pár stovek Slováků zase přibude. Budou to česáči višní, broskví, meruněk," odhaduje Šťáva.

Zemědělský podnik v Mikulčicích na Hodonínsku přijme zanedlouho na dvě stě slovenských brigádníků. "Slováci jsou pracovitější, než zdejší lidé. Z devadesáti lidí, které k nám poslal úřad práce, padesát řeklo, že takovou práci dělat nebudou," uvedla personální pracovnice Zemědělského podniku v Mikulčicích, která však neřekla své jméno, protože není oprávněna podávat informace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video