Slováci opět utahují opasky

  • 5
Slovensko je nyní vzhůru nohama. Letos ho čeká rekordní počet změn: od zdražování přes důchodovou reformu, krácení vojenské služby až po 19procentní rovnou daň, která by podle očekávání vlády mohla přitáhnout zahraniční investory. Slováci se na startující změny dívají skepticky.

"Vládne tady blbá nálada. Změn je velmi mnoho a lidé to nestíhají vnímat. Běžný občan panikaří, nevnímá zlepšení, které by mělo přijít během dvou let," říká slovenský sociolog Michal Vašečka.

Rok 2003 byl špatný, letošní však bude ještě horší, daly by se shrnout výsledky ankety Ústavu pro výzkum veřejného mínění. Ve zlepšení doufá jen 16 procent dotázaných, 45 procent lidí očekává opak.

Co tedy Slováky čeká? Budou si muset utáhnout opasek o další dírku. Zdraží poštovné, cesta vlakem, ceny energií, tepla, vodného a stočného.

Ekonomové odhadují, že rodina žijící v bytě si měsíčně připlatí 400 korun, majitelé domků celou tisícikorunu. Tyto částky se už příliš měnit nebudou, po letošním zdražení už ceny nejsou regulované. Výrazně se také zpřísní sociální dávky a výše podpory.

Ceny železničních jízdenek i poštovné podraží v průměru o deset procent. Lidé si budou připlácet i za zboží a další služby, které se doposud zdaňovaly podle nižší sazby daně z přidané hodnoty. Vzrostou ceny potravin, léků, hlouběji do kapsy budou muset Slováci sáhnout v restauracích i při nákupu knih.

Stejně jako v Česku, i u našich sousedů se snižuje státní podpora na bydlení. Lidé ukládající si peníze na stavební spoření dostanou od letoška namísto 3000 státní podpory jen 2500 Sk ročně.

Novinkou je také důchodová reforma. Slováci si nyní musí na penzi ještě počkat, a to až do 62 let. Výše důchodu mladších ročníků bude záviset na penězích, které si naspoří do penzijních fondů.

Změny se dotknou také vysokoškoláků. Od příštího akademického roku budou za studium platit: od 3500 do 21 000 korun ročně. Předpokládá se také zvýšení cen kolejí o tisícikorunu.

Odvážné reformy pravicového kabinetu Mikuláše Dzurindy, za které si vysloužil chválu od zahraničních ekonomů, mají i své příjemnější stránky. Mnoho lidí se může těšit na vyšší čisté mzdy, které vzrostou se zavedením rovné daně z příjmu. Ta se dotkne lidí s nižšími i vysokými příjmy, potěší také peněženky rodičů.

Agentura ČTK spočítala, že pracující rodič, jehož partner je například na mateřské dovolené, si k měsíčnímu platu 20 550 Sk přilepší o 853 korun. "Životní úroveň bude letos stagnovat. V roce 2005 by měla růst a o rok později Slováci zaznamenají radikální zlepšení. A pokud Česko nezačne dělat podobné reformy, lze očekávat, že ho Slovensko předhoní," dodává Vašečka.

Další dobrou zprávou je i zkrácení povinné vojenské služby z dnešních devíti měsíců na šest měsíců. Slovensko však také čeká silný volební rok. Slováci budou rozhodovat o budoucím prezidentovi, zvolí si své poslance do Evropského parlamentu a čeká je i referendum o předčasných volbách, jehož organizátoři už nasbírali potřebných 350 000 podpisů.

Odborníci očekávají, že tento plebiscit nebude úspěšný a vláda to přestojí. "Pokud se však zúčastní větší počet lidí, jeho výsledek se stane silnou zbraní v rukou opozice," uvádí Vašečka. Největší událost však Slovensko čeká v květnu, kdy spolu s dalšími devíti kandidátskými zeměmi vstoupí do Evropské unie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video