Slováci dali pořádnou ťafku Vladimíru Mečiarovi.

Slováci dali pořádnou ťafku Vladimíru Mečiarovi. | foto: Reuters

Slováci nemají pat, namíchali guláš

  • 17
Na rozdíl od Česka nezvolili Slováci v sobotních volbách pat. Mají jasného vítěze – na sociálního demokrata si hrajícího Roberta Fica. Ale variant možných i nemožných koalic je u našich sousedů tolik, že zůstává otázkou, kdo bude vládnout. Volby však zřejmě ukončí rychlé reformy.

SPECIÁL:
Kdo kandiduje ve slovenských volbách
Volební příloha serveru Pravda.sk

Ke změnám bude docházet pomaleji. Protože na pat, což je velmi důležité, to vypadá právě v pohledu Slováků na reformy, které zahájily a prováděly vlády Mikuláše Dzurindy. Ten, ač skončil druhý, ve volbách s více než nečekanými osmnácti procenty také uspěl.

Ovšem Dzurinda velmi rozdělil slovenskou společnost, protože reformy ani zdaleka nepomohly vyřešit nesmírně tíživou sociální situaci mnoha lidí. Dzurinda si však pochvalu zaslouží, neboť dokázal modernizovat zemi, i když jeho koalice byly rozhádané a nesourodé.

S kolegy přitáhl na Slovensko zajímavé investice, koruna posiluje vůči euru a až proklatě vysoká nezaměstnanost se začala snižovat.

Bylo by dobré, aby ani nová vláda, ať je jakákoli, dobré jméno Slovenska nezničila. Jenže samo Dzurindovo jméno poněkud "zapáchá" podezřením z kupování hlasů v místním parlamentu, nejasným financováním vlastní strany a několika aférami, které koaliční vládu postihly.

I proto předseda strany Směr Robert Fico mohl ve volbách jasně zvítězit. Slováci také dali pořádnou ťafku Vladimíru Mečiarovi. Dostal nejméně hlasů od roku 1993, jeho strana však zůstala se slabým výsledkem ve hře o vládní křesla.

Sousedé si však zahrávají s "haiderizací" země, když poslali zpět do parlamentu nacionalisty, které vede Ján Slota. S člověkem zakládajícím si na svém chlapáctví, alkoholových etudách, a především na vyvolávání nenávisti k Maďarům žijícím na jihu země bude problém spolupracovat.

Na vládní úrovni to dokonce může poškodit Slovensko. V Bratislavě teď nastává přetěžké období hledání nové vlády. Pokud bude i ona pokračovat, třeba s jistými korekcemi, v reformách, nic zvláštního se nestane. Jen se vymění garnitura politiků.

V jedné věci se po slovenských volbách nezmění vůbec nic. Vztahy s Českem budou při všech konstelacích dobré, stejně jako dnes. Nijak to neovlivní ani předvolební výlevy, v nichž se jménem obou zemí občas harašilo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue