Čestná stráž stáhla před prezidentským palácem v Bratislavě vlajky na půl žerdi.

Čestná stráž stáhla před prezidentským palácem v Bratislavě vlajky na půl žerdi. | foto: ČTK

Slováci drželi deset hodin smutek za Havla, televize upravila program

Slovensko drželo státní smutek za zesnulého posledního československého prezidenta Václava Havla. Premiérka a prezident se zúčastnili pohřbu v Praze, televize vysílala pohřeb živě a upravila svůj program. Havlovu památku uctila také církev. Smutnění se obešlo bez oficiálních pietních akcí.

Státní smutek začal u našich východních sousedů v osm hodin ráno a trval až do šesté hodiny večerní. Navenek se projevil především stažením státních vlajek na půl žerdi.

Ulice po Havlovi

Na Slovensku se už objevily hlasy, aby byla po Havlovi pojmenována ulice nebo náměstí. S touto myšlenkou přišel Ján Budaj, jenž na Slovensku patřil mezi hlavní organizátory protikomunistických mítinků v roce 1989. Budaj je v současnosti poslancem bratislavského městského zastupitelstva, který by o takovém návrhu mohlo rozhodnout. Například v severopolském Gdaňsku byla v pátek otevřena třída, která nese Havlovo jméno.

V prezidentském paláci tak udělali členové čestné stráže hlavy státu Ivana Gašparoviče, jenž se spolu s premiérkou Ivetou Radičovou, bývalým prezidentem Rudolfem Schusterem a dalšími slovenskými a světovými politiky v Praze zúčastnil posledního rozloučení s Havlem (vše o Havlově pohřbu čtěte zde).

Při státním smutku se na Slovensku nesmějí konat hazardní hry. Program upravily i veřejnoprávní rozhlas a televize. Do programu zařadily pořady o nejznámějším československém disidentovi a veřejnoprávní televize odvysílala i přímý přenos ze státního pohřbu.

Na Havla zavzpomínala i církev

Církev památku Havla uctila bohoslužbami. Košický arcibiskup Bernard Bober ji sloužil přes den, další bohoslužbu ohlásila církev na večer v katedrále svatého Martina v Bratislavě. Na Primaciálním náměstí v centru slovenské metropole se zájemci zase mohli zapsat do kondolenční knihy.

Po zprávě o Havlově úmrtí se na Slovensku v uplynulých dnech uskutečnilo jen málo vzpomínkových akcií. Žádná z nich navíc nepřilákala davy lidí. Politologové připomněli, že část slovenských politiků i veřejnosti měla k Havlovi, který nebyl zastáncem rozpadu československé federace, rezervovaný postoj.

Ačkoli Slovensko v posledních letech několikrát vyhlásilo státní smutek, zvláštní zákon upravující jeho průběh země nemá. Naposledy drželi Slováci smutek loni v září za oběti masakru v Bratislavě, při němž útočník údajně kvůli sousedským sporům zastřelil sedm lidí a poté zbraň obrátil proti sobě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video