Slováci chtějí návrat vojáků z Iráku

  • 57
Slovensko diskutuje nad dalším osudem svých vojsk v Iráku. Opoziční poslanci chtějí o setrvání stovky ženistů na jihu Iráku hlasovat v parlamentu. Pochybnosti o smyslu mise má dokonce i ministr vnitra Vladimír Palko. Běžní Slováci s misí také nesouhlasí.

Komunisté jsou nejhlasitějšími zastánci návratu vojáků zpět na Slovensko.

"Na květnové schůzi podám návrh na stažení vojáků z Iráku," řekla místopředsedkyně Komunistické strany Slovenska (KSS) Dagmar Bollová.

Další opoziční strany Směr a Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) nejsou v této otázce jednotné, ale jsou podle slov svých zástupců ochotné o pobytu armádních členů v okolí města Hilla debatovat.

"Podle toho, jak jsem okrajově o této otázce mluvil s kolegy, myslím, že v naší straně budou názory pro i proti stažení," řekl poslanec opoziční LS-HZDS Viliam Soboňa.

Nový slovenský prezident Ivan Gašparovič, kterého ve volbách podporoval Směr, už ale podle serveru SME.sk prohlásil, že s vojenskou misí souhlasí.

Na straně komunistických snah ovšem stojí veřejné mínění, protože podle aktuálních průzkumů návrat vojáků požadují tři čtvrtiny Slováků. 

Vládní koaliční strany pochopitelně slovenskou přítomnost v Iráku brání, jediným partnerem, který má pochybnosti, je KDH.

"Není to dobrý návrh. Svědčilo by to o tom, že nejsme spolehliví. Pokud bychom ho (návrh KSS) schválili, byl by to signál, že se na nás nelze spolehnout," uvedl předseda vládní Strany maďarské koalice Béla Bugár.

Slovenští vojáci působí v jižním, takzvaném polském sektoru Iráku, kde likvidují miny a nevybuchlou munici. Ženisté ale nyní kvůli zhoršení bezpečnostní situace práci přerušili a jsou na základně u města Hilla.

,

Video