Rekruti Afghánské národní armády na cvičišti. Vydrží jim bojový duch přes vycházky?

Rekruti Afghánské národní armády na cvičišti. Vydrží jim bojový duch přes vycházky? | foto: Profimedia.cz

Sloužili různým pánům, teď bojují bok po boku

  • 5
Stojí vedle sebe, když školí afghánské vojáky, jak střílet z automatu. Ale nebylo tomu tak vždy. Oba studovali kábulské vojenské učiliště na konci 80. let minulého století. V časech, kdy Afghánistánu vládl prosovětský vládce Nadžíbulláh. Pak se jejich cesty rozešly.

Vysoký, usměvavý muž s knírem sloužil přímo v osobní gardě Nadžíbulláha. Někdejší šéf komunistické tajné policie Nadžíbulláh, jehož režim padl v roce 1992, byl vítěznými extremisty z hnutí Taliban krutě týrán, vykastrován a pověšen na jeřáb pro výstrahu ostatním "rudým".

Kníratý důstojník měl štěstí: byl pouze zavřen do vězení. Po několika letech krutého kriminálu se dostal na svobodu a pak se i s rodinou na venkově protloukal, jak se dalo.

Z vězení i z Talibanu

Jeho postavou menší druh s plnovousem načas přijal nabídku hnutí Taliban. Po roce 2001, kdy byli radikálové svrženi spojeneckou invazí do Afghánistánu, nabídl své služby nové, proamerické vládě. Ostatně nebyl sám; a jako profesionál, nikoli islamistický kádr, byl přijat.

Oba důstojníci se proto opět sešli na cvičišti u hlavního města Kábulu, kde učí rekruty afghánské armády bojovat proti stále sílícímu hnutí Taliban.

"Nevadí mi, kdo co dělal, teď máme společný džob. Tak to zkrátka bylo," krčí kdysi vězněný důstojník rameny. A vypadá, že mluví upřímně, když pokládá řečnickou otázku: Kdo jiný dokáže lépe cvičit muže pro tažení proti Talibanu než bývalý talibanský velitel?

Ostatně, leccos, či spíše leckoho vidělo i cvičiště, na kterém právě štěkají ostré dávky a povely důstojníků. Kdysi sloužilo Sovětům, posléze do jeho blízkosti sestěhovali protisovětští islámští bojovníci ukořistěnou techniku popsanou názvy v azbuce, na jejíž pancířích pak trénovali dělostřelci.

Teď tu pro změnu američtí instruktoři cvičí afghánské rekruty. "Bojují výborně, intuitivně. Mají přirozený vztah k vojenskému řemeslu. V mnohých rodinách se zbraní vyrůstají, být bojovníkem znamená prestiž," tvrdí americký poradce, jinak armádní vysloužilec, který si v Afghánistánu vydělává jako zaměstnanec soukromé firmy.

Bude to ještě dlouhá cesta

"Tuto armádu ještě čeká dlouhá cesta," opouští šedovlasý poradce povinně optimistický tón. Totéž píší i analytici, kteří sledují afghánské vojáky: ti se nyní účastní bojů proti Talibanu na jihu země. Resumé? Afghánci zatím nejsou připraveni převzít odpovědnost za bezpečnost země, tvrdí.

A podle všeho ještě dlouho nebudou. Přestože podle afghánského bonmotu si nejlepší rekruty bere armáda, ty horší si berou zpravodajci, a kdo zbude, nastupuje k pověstně zkorumpované policii.

I američtí analytici konstatují, že afghánské bojové jednotky teď mají k dispozici zhruba polovinu potřebného materiálu. Potvrdily se i dohady, podle kterých se Taliban snaží infiltrovat do vládní armády. A že se to extremistům místy i daří!

Mnozí vládní vojáci navíc zběhli k extremistům, další se jen nevrátili z dovolené, kterou si prodloužili třeba kvůli probíhajícím žním.

"Jen sami Afghánci jsou z dlouhodobého hlediska schopni kontrolovat bezpečnost své země. V dohledné době však budou spojenecké jednotky hrát v tomto ohledu klíčovou roli," píše se (spíše cudně) ve zprávě vlivné americké výzkumné skupiny Rand Corporation.

Odchod z Afghánistánu zatím nehrozí

"I v situaci, kdy afghánská armáda dosáhne schopnosti operovat samostatně, budou muset spojenci, hlavně USA, setrvat v zemi," dodávají experti. Jinými slovy: odchod z Afghánistánu zatím nehrozí, i když se to špatně říká nahlas.

Což potvrzují i čeští instruktoři: ti učí Afghánce pilotovat a udržovat původem ruské vrtulníky, které Kábulu darovalo Česko. "Někteří mluví rusky, s angličtinou jsou na tom velmi špatně. I disciplína jim, slušně řečeno, poněkud chybí," říká jeden z českých vojáků.

"Afghánská vláda dává na svou armádu jen málo peněz. Ale věčně se na nás spoléhat nemůže," dodal mimo záznam jeden z vysokých amerických důstojníků, který působí v Kábulu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video