Pražský hrad se koupe ve slunečním svitu, zatímco zbytek Prahy zahaluje smog a

Pražský hrad se koupe ve slunečním svitu, zatímco zbytek Prahy zahaluje smog a mlha (14. listopadu) | foto: Petr Topič, MAFRA

OČIMA STŘEDOEVROPANA: Pražané se propadají. Varšavané jsou bohatší

  • 101
Česká metropole přišla o svůj primát nejbohatšího města ve střední Evropě. Může za to celkový propad České republiky v porovnání s ostatními zeměmi střední Evropy, i to, že rozvoj Prahy je v posledních letech mnohem pomalejší než Bratislavy, či Varšavy.

Mnozí obyvatelé českého hlavního města si v minulých letech zvykli na pocit, že žijí v nejbohatším hlavním městě střední Evropy. Bohužel ale žili i v metropoli, kde se zřejmě kradlo z veřejných rozpočtů také nejvíce v celém regionu a miliardy tu doslova létaly komínem. Tunelem Blanka počínaje, Open Card nekonče a výpalným za každou jízdenku směrem do Karibiku taky ne.

Pohled Luboše Palaty

Pohled Luboše Palaty

V Praze také dnes už není, na rozdíl třeba od Bratislavy, žádná skutečně významná továrna, turisté sice do krásné české metropole jezdí, ale Praha z nich má jen zlomek toho, co mnohem méně krásná Vídeň, a nestáváme se jako Varšava regionální firemní centrálou pro region, ale maximálně tak pro Česko-Slovensko.

Podle bruselského think tanku Breugel, který vycházel z nejnovějších unijních statistik, si dnes díky kombinaci velice slušných platů a poměrně nízkých cen a fascinujícího rozvoje města mohou Varšavané dopřát dokonce více než Vídeňané, takže se dostali na první příčku v celém regionu.

Vídeň si ale svůj standard drží, mimochodem byla v posledních letech několikrát zvolena „nejlepším městem k životu“ na celém světě a vzhledem k tomu, jak tam přibylo parků, cyklostezek, hřišť, městských pláží u Dunaje. Mohu souhlasit, že tomu tak skutečně je. Jen je prostě drahá.

Obrovský pokrok udělala Bratislava, která žije jak z blízkosti Vídně. Z boomu slovenské ekonomiky posledních deseti let tu navíc vznikly celé nové čtvrtě, město se rozšiřuje i za mezistátní hranice. A to, že přeskočila i bez turistů, kteří se tam v lepším případě jen na pár hodin zastaví, je věc, která by nás měla nutit k zamyšlení.

To, co nutí k zamyšlení ještě víc, je sestupný trend, který podle statistik životní úroveň Pražanů nabrala v posledních třech letech. Ve střední Evropě je to něco ojedinělého, nevídaného a v tomto smyslu alarmujícího. Možná jsme si toho nevšimli, ale naše krásná Praha upadá. A my Pražané s ní.

Možná, že to jsou jen statistiky. Ale možná, když se zamyslíte nad tím, co tu za poslední roky vzniklo skutečně pro lidi, kolik se toho ukradlo a prošustrovalo, kdo v Praze skutečně vládne, a tím nemyslím magistrát, tak budete možná souhlasit, že tomu tak opravdu je.

Před podzimními volbami nepochybně silné téma k zamyšlení, koho vlastně volit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video