Zastřelení neozbrojeného černošského mladíka vyvolalo pobouření po celých

Zastřelení neozbrojeného černošského mladíka vyvolalo pobouření po celých Spojených státech. Na snímku demonstrativně leží Mickey Iluebbeyová v Minneapolis před budovou, kde se bude rozhodovat o obvinění policisty, který na něj vystřelil (21. 8. 2014). | foto: AP

Dělejte, co řeknu, a nezabiju vás. Američany rozohnil sloupek expolicisty

  • 104
Diskuze o případu mladého černocha, kterého zastřelil policista v americkém Fergusonu, vře již druhým týdnem. Část americké veřejnosti nyní pobouřil komentář bývalého policisty v listu The Washington Post. „Jsem policajt. Pokud nechcete přijít k újmě, nepokoušejte mě,“ hlásá titulek článku. Podle kritiků muž hájí policejní brutalitu.

Autorem kontroverzního sloupku je bývalý policista Sunil Dutta, který v minulosti působil sedmnáct let jako člen policejního sboru v Los Angeles a v současnosti je bezpečnostním instruktorem na technické univerzitě v Coloradu. V textu se vyjadřuje k zastřelení osmnáctiletého černocha Michaela Browna ve městě Ferguson, které vyvolalo vlnu rasových nepokojů.

Černé město, bílá radnice

Jak vzniklo rasové napětí ve Fergusonu

Kritikům policejních zásahů navrhuje, aby se zamysleli sami nad sebou a začali spolupracovat s policií i v případě, že jsou zastaveni bezdůvodně, píše The Huffington Post.

„I když to může znít drsně a přezíravě, je to zkrátka tak: Pokud nechcete být zastřeleni, paralyzováni, zasaženi pepřovým sprejem, udeřeni obuškem nebo sraženi k zemi, postě dělejte to, co vám řeknu,“ píše se ve sloupku uveřejněném v The Washingon Post. Policejní veterán Američany nabádá, aby strážníkům nespílali. A pokud se domnívají, že policista porušuje jejich práva, mají prý na něho poté zpětně vznést stížnost.

Nenadávejte mi a nenazývejte mě rasistickým prasetem

„Nehádejte se se mnou, nenadávejte mi, netvrďte, že vás nemůžu zastavit. Nenazývejte mě rasistickým prasetem, nevyhrožujte, že mě zažalujete. Nekřičte na mě, že platíte mojí mzdu. A ať vás ani nenapadne agresivně na mě útočit,“ vyzývá občany ve sloupku Dutta.

Text okamžitě po středečním zveřejnění vyvolal výbuch hněvu, který se projevil zejména na blozích a sociálních sítích. „Šokující není to, že někdo toto říká. Šokující je, že my to akceptujeme,“ píše Ken White z blogu Popehat, který se věnuje právním otázkám.

Dutta vysílá zprávu, že lidé by měli „držet pusu a krok. Protože i sebemenší neústupnost je pro policajty záminkou použít násilí,“ zlobí se Benjamin Freed ze serveru The Washingtonian. „Pokud je slovní pře důvodem k vytažení obušku, paralyzéru nebo zbraně, jen nám to objasňuje události, které se v uplynulých týdnech odehrály ve Fergusonu. Proti pokojným demonstrantům vyšly řady policistů s vojenským vybavením, strážníci používali slzný plyn a gumové projektily,“ dodává Freed.

Vedení Fergusonu tvrdí, že použití síly bylo nutné, neboť menšina „agitátorů“ prý podněcovala násilí, střílela a házela Molotovovy koktejly. Na černošské předměstí St. Louis proto povolal guvernér státu Missouri členy Národní gardy.

Sociální sítě, zejména v USA, v reakci na Duttův sloupek zaplavila vlna nesouhlasných názorů. Komentáře k tomuto tématu pak analyzoval server CNN. „Takže platí: 'Dělej co říkám nebo tě zraním nebo zabiju'? Jak to alespoň vzdáleně souvisí s heslem policie 'Sloužit a chránit'?“ ptá se například Carter Gaddis na Twitteru.

Dutta má ovšem i své zastánce. „Myslím, že strážník dennodenně riskuje vlastní život. Po šichtě se chce vrátit domů jako všichni ostatní. Nikdo by na něho neměl útočit,“ píše na Facebooku Rhonda Heimová.

Své děti učím, aby policisty respektovaly

Podle Mika Knoxe, podnikatele a otce čtyř dětí ve Fergusonu, lidi zkrátka otravuje, že je policie zastavuje, i když neprovedli nic špatného. Je proto prý běžné, že policistům dávají svůj názor najevo. Knox však podle svých slov vlastní děti učí, aby to nedělaly. „Když vidíte policii, respektujte ji. Odpovídejte 'Ano pane' a 'Ne pane'. Nikde dlouho neotálejte, policie si kvůli tomu může myslet, že máte něco za lubem,“ říká prý Knox svým dětem.

„Policajti nejsou vrazi. Žádný strážník nejde ven s tím, že chce někoho zastřelit,“ píše Dutta ve svém sloupku. Nezastává se však všech policistů bez výjimky. „Vím, že existují i zkorumpovaní policajti. Chování některých z nich je arogantní a neprofesionální. Někdy se sami chovají jako kriminálníci,“ uznává Dutta. Trvá však na tom, že v okamžiku, kdy člověk předloží doklady a nebrání se, policista podle něho násilí nepoužije.

Ovšem zkušenosti některých Američanů svědčí o opaku. Demonstranti po celé zemi tvrdí, že ani předložení dokladů nemusí znamenat, že se vyhnou policejní brutalitě. Připomínají například případ Erica Garnera, kterého v červnu uškrtil newyorský policista. Další byl případ 51leté ženy z Kalifornie, kterou na parkovišti zbil strážník z dálniční hlídky. Rovněž novináři, které policie zatkla během demonstrací ve Fergusonu, prohlašují, že se ničeho nedopustili, píše CNN.

S násilnými demonstracemi, které vyvolalo zastřelení 18letého černocha Michaela Browna osmadvacetiletým bělošským strážníkem Darrenem Wilsonem, se jednadvacetitisícový Ferguson potýká už více než týden. Podle výsledků pitvy, kterou si vyžádala Brownova rodina, zasáhlo neozbrojeného mladíka šest střel. Když jej Wilson střelil do hlavy, pravděpodobně klečel. Ve středu pak policisté zastřelili dalšího černošského mladíka, který je prý ohrožoval nožem (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue