Šloufovi hrozí ve volbách krach

Poradce ministerského předsedy Miroslav Šlouf, nejkontroverznější a snad nejagilnější ze všech kandidátů do Senátu, stojí týden před volbami na pokraji porážky. Podle čerstvého průzkumu v ostře sledovaném chrudimském obvodu je Šlouf až třetí a na druhého kandidáta, Petra Štěpánka z ODS, ztrácí 10 procent. Průzkum firem SC&C a STEM ukázal, že Petr Pithart ze čtyřkoalice má 38 procent volebních preferencí, Štěpánek 23 a Šlouf 13 procent.

Kdyby tak volby skončily, Miroslav Šlouf by vypadl hned v prvním kole.

Šlouf se však nevzdává a snaží se kampaň, kterou vede už od jara, ještě vystupňovat. V pátek, dva dny před volbami, ho přijede podpořit Miloš Zeman. Premiér je podle programu Šloufova týmu ochoten strávit bezmála hodinu na tiskové besedě s novináři. Pak se zúčastní mítinku na hlavním chrudimském náměstí.

Překvapil i místopředseda Senátu Petr Pithart. Bývalý šéf Volkswagenu Carl Hahn pro něj napsal do regionálních novin článek s nadpisem "Felicie, Octavie i Fabie volí Pitharta". Pithartova vláda v roce 1991 rozhodla o tom, že se automobilka Škoda prodá Volkswagenu. Carl Hahn píše, že je na smlouvu s Pithartovou vládou hrdý. "Pitharta, který vedl tehdejší jednání, považuji za prozíravého politika, který se nezalekne jít i proti proudu veřejného mínění," dodává.

Pithart se snaží ze Škodovky udělat jeden z hlavních bodů své kampaně: "Moje privatizace je Škoda Mladá Boleslav a čtyřicet dalších podniků, protože to bylo nepopulární, nelíbivé, v roce 1992 jsme prohráli volby. Pak se privatizovalo českou cestou - Stehlík, Junek, Soudek, Maroušek," řekl na jedné besedě s občany.

Zatímco Pithart a Šlouf už od jara snaživě objížděli vesnice na Chrudimsku a Havlíčkobrodsku, jejich soupeř, člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek odpočíval. "Pokud má být kampaň úspěšná, nesmí trvat déle než tři týdny," vysvětloval.

Nejnovější průzkum mu částečně dává za pravdu. Sotva zahájil volební kampaň, jeho šance na postup do druhého kola se prudce zvýšily. Proč?

Během posledních dní vystoupil v diskusních pořadech televizí Nova i Prima a rádia Frekvence 1. Do všech domácností rozeslal propagační materiál, kde ho chválí například šéf Novy Vladimír Železný (který o něm před několika lety mluvil jako o tajtrlíkovi). V egionálních novinách se každý den objevují jeho velké fotografie s heslem: "I senátor může být mladý a energický." Štěpánek se snaží voličům naznačit: Jste unaveni z půlroční kampaně Šloufa a Pitharta? Zvolte mne, jsem neokoukaný, nemám problémy s vysvětlováním vlastní minulosti.

"Štěpánek má protikandidáty, proti kterým se mu dobře argumentuje. Je to tak trochu buřičský typ, tedy opak rozvážného Pitharta," soudí analytik Jaroslav Huk z firmy STEM.

Štěpánek se pokouší vystupovat jako politik, který přispěje ke smíru mezi pravicovými stranami. "Chci hledat, co nás spojuje, a ne kopat další příkopy," tvrdí o sobě. Během páteční besedy v Hlinsku ovšem se zjevným potěšením použil výraz "sarajevští atentátníci".

Štěpánka včera na mítincích v Hlinsku, ve Skutči a v Chrudimi podpořil předseda ODS Václav Klaus. Miloš Zeman bude v Chrudimi v pátek, což je pro jeho spojence Šloufa ještě výhodnější - sobotní noviny budou poslední, které si voliči koupí, než půjdou (nebo nepůjdou) hlasovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video