Lobbista Miroslav Šlouf při rozhovoru pro iDNES.cz (24. září 2013) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Vedení SPOZ je ničemné, ať odejde, říká Šlouf. A velí k přejmenování

  • 167
Zakladel SPOZ Miroslav Šlouf viní z nedávného volebního propadáku strany její vedení v čele s předsedou Zdeňkem Štenglem. Spolu s ním by měl odstoupit i místopředseda Martin Nejedlý a Zemanův kancléř Vratislav Mynář, prozradil Šlouf v rozhovoru pro MF DNES. Zároveň zavelel k přejmenování strany.

Uplynulé volby skončily pro SPOZ absolutním debaklem (více o výsledcích SPOZ zde). Strana, která podle řady průzkumů měla atakovat pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny, získala asi 1,5 procenta hlasů (více o výsledcích SPOZ zde).

A Miroslav Šlouf má o vinících volebního neúspěchu jasno. "Neformálním vůdcem je první místopředseda Martin Nejedlý a současně stejnou odpovědnost nesou i kancléř prezidenta Vratislav Mynář a předseda strany Zdeněk Štengl," myslí si Šlouf.

Podle něj by bylo vhodné, aby všichni viníci složili funkce a přiznali porážku. "Bylo by samozřejmě dobrou sebereflexí, kdyby si vedení Zemanovců uvědomilo, jak je ničemné, a odstoupilo," uvedl. Štengl nabídl bezprostředně po ohlášení výsledků voleb svou rezignaci. Předsednictvo strany ji však nepřijalo a Štengla pověřilo vedením do řádného volebního sjezdu (více čtěte zde).

Rozhovor s Miroslavem ŠloufemČtěte v pondělí, 4. 11.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Právě vedení SPOZ se po volbách ostře opřelo do Šloufa za to, že neunesl vyškrtnutí z kandidátky a stranu pak svými prohlášeními a výpady záměrně poškodil (více o vyškrtnutí z kandidátky čtěte zde).

 Šlouf si z toho však nic nedělá. "Při prezidentské volbě mi pan prezident řekl, že jsem ho připravil minimálně o deset procent hlasů, takže bych měl být zvyklý na to, že když se něco nepovede, že budu zapojován jako viník," prohlásil.

Od strany, která nese jeho jméno, se po volbách nenápadně distancoval i prezident Miloš Zeman. V povolebních Otázkách Václava Moravce na ČT. "Tato strana (SPOZ, pozn. red.) nemůže spoléhat na podporu jakéhokoli politika, musí se sama postavit na nohy a spolehnout se na komunální volby," uvedl tehdy Zeman (více čtěte zde).

A odklon od vazeb na prezidenta prosazuje i Šlouf, který bude v následujících měsících požadovat přejmenování strany. Z názvu by mělo zmizet příjmení prezidenta. "Dělalo mi to sice radost, ale nyní, když je Zeman prezidentem, si už nemyslím, že je jeho jméno relevantním vyjádřením obsahu činnosti strany," dodal Šlouf.

Podívejte se, jak Vratislav Mynář před volbami obhajoval vyškrtnutí Šloufa z kandidátky:

13. září 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video