Šlouf dál obklopuje Zemana

Miroslav Šlouf prohrál souboj o senátorské křeslo a někteří vlivní sociální demokraté včetně Vladimíra Špidly právě jeho aktivitám připisovali vinu za neúspěch celé strany v listopadových volbách. Přes to všechno to Šloufovu pozici nejbližšího spolupracovníka Miloše Zemana nijak neohrozilo. Šlouf nezměnil ani svůj odmítavý postoj k informování veřejnosti o fungování týmu Zemanových poradců. "Pan Šlouf vám na tyto otázky odpovídat nebude," vzkázala po několika dnech jeho sekretářka.

KDO TAKÉ RADIL ČI RADÍ PREMIÉROVI

MIROSLAV ŠLOUF,
vedoucí premiérových poradců, začínal v politice v roce 1974 jako předseda obvodního výboru SSM, později se stal poslancem KSČ v České národní radě. Do ČSSD vstoupil v roce 1994. "Mohu s klidným svědomím říci, že působím především jako politický poradce," řekl o sobě před rokem
JAROSLAV NOVOTNÝ
z Úřadu vlády musel odejít, když policie začala vyšetřovat aféru Štiřín. Bývalý ředitel štiřínského zámku Václav Hrubý si nahrál rozhovor, v němž na něj Novotný tlačil, aby vyrobil důkazy pro Zemanovo tvrzení, že Josef Zieleniec uplácel novináře.
VRATISLAV ŠÍMA
absolvent Vysoké školy politické při ÚV KSČ. Dlouholetý zaměstnanec aparátu ÚV SSM, kde připravoval propagandistické kampaně. Policie ho loni obvinila z přípravy diskreditační kampaně proti Petře Buzkové, označila jej za autora akce Olovo a poslala ho před soud.
LIBOR TRUBELÍK
před listopadem 1989 šéfoval brněnskému SSM, po roce 1989 se stal předsedou městského výboru KSČ v Brně. Trubelík musel z Úřadu vlády odejít poté, co média s odvoláním na správce konkursní podstaty Pojišťovny Morava zveřejnila, že poradce přispěl k pádu této společnosti. Později se ukázalo, že se pokusil ovlivnit milionovou státní zakázku na Českých drahách.
JAN BELDA
bývalý svazácký funkcionář, absolvent Vysoké školy politické, pracovník podniku zahraničního obchodu Strojimport.
JAROSLAV SUP
před rokem 1989 působil jako právník. Podle internetového výpisu z obchodního rejstříku figuruje v pěti firmách. Spolu se Šloufem v roce 1991 založili společnost CITÉ na podporu emigrantů z Jihoafrické republiky. Jejich firma nakonec zkrachovala.
(jik, ina)
Tým premiérových poradců, který opustili tři lidé, si tak zachovává svůj charakter: stále jej tvoří vesměs bývalí nomenklaturní funkcionáři nebo lidé na ně napojení.
Nově například poskytuje premiérovi rady z oblasti zemědělství Magdaléna Hrabánková, matka posledního šéfa SSM Martina Ulčáka.

Šlouf se s ním zná z doby, kdy i on zastával v mládežnické organizaci vrcholnou funkci. Ulčák je dnes vlivným podnikatelem a byl obviněn v souvislosti s podezřelými obchody Sazky.

"Nabídl mi to přímo pan premiér, který z dřívějška znal mé výsledky," vysvětlila svůj přestup z ministerstva zemědělství na Úřad vlády Hrabánková. "S panem Šloufem a mým synem to vůbec nesouvisí. Můj syn tím byl překvapen," dodala Hrabánková.
Druhým nováčkem v týmu Zemanových rádců je Karel Staněk, někdejší poradce exministra Jana Stráského. I Staněk tvrdí, že svými výkony zaujal přímo premiéra.

"Dělal jsem pětatřicet let v dopravě, ČSAD, ČSD, ČSA, všechno možné - od dispečera, garážmistra až po vedoucí funkce," uvedl Staněk. Jména Hrabánkové a Staňka Úřad vlády oficiálně tajil. Otázky, jakou změnou prošel tým poradců a kdo jej doplnil, si přehazovali mluvčí Libor Rouček a nová mluvčí šéfa Úřadu vlády Dufková.

Asi po týdnu odpověděl Jindřich Marek z Roučkova tiskového oddělení: "Z tohoto pracoviště jsme na vaše dotazy dostali odpověď, že tým premiérových poradců neprošel žádnou rekonstrukcí a že jen tak, jak lidé odcházejí, noví přicházejí jako na každém jiném pracovišti. Personální informace ale neposkytují a záleží prý na každém pracovníkovi tohoto útvaru, zda s novináři mluvit chce, nebo ne."

Podobně se choval Úřad vlády už před dvěma lety, kdy se novináři poprvé začali zajímat, kdo radí premiéru Zemanovi. Vedoucí poradců Miroslav Šlouf to vysvětloval slovy: "Většina mých spolupracovníků touží spíš po klidu na práci než po tom, vystupovat na stránkách tisku."

Teprve když média vypátrala jména poradců, vyšlo najevo, že většina z nich dříve pracovala na sekretariátech okresních výborů KSČ nebo SSM, absolvovala Vysokou školu politickou při ÚV KSČ či v minulých letech podnikala s Miroslavem Šloufem.

K obměně týmu nepřiměla Zemana ani diskreditační akce proti Petře Buzkové (aféra Olovo), kterou podle policie připravil poradce Vratislav Šíma.

Úřad vlády se Šímy dodnes nezbavil, ačkoli policie nedávno uzavřela vyšetřování se závěrem: autorem hanopisu je Šíma a půjde před soud. "Respektujeme presumpci neviny," zdůvodnila to mluvčí Dufková.

Otřes ve Šloufově skupině nezpůsobila ani prohlášení bývalých ministrů Václava Grulicha a Antonína Peltráma, že poradci nemístně zasahují do chodu ministerstev a ovlivňovali veřejné zakázky. Miloš Zeman nad tím mávl rukou a na obranu poradců řekl, že každý odvolaný ministr si vymýšlí.

Zeman tvrdí, že média jeho poradce zbytečně démonizují, zatímco oni dělají tvrdou práci: "Ve skutečnosti musí udělat výcuc ze stostránkových materiálů, musí sehnat doplňující informace, které si konfrontují z několika zdrojů. Čili je to šedivá a nudná práce, která nemá s rozhodováním nic společného...Nechci to zlehčovat, ale je to v podstatě totéž, jako byste říkali, že mě ovlivňuje kuchař, který vaří obědy na zasedání vlády. Mělo by to zhruba stejnou logiku."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video