Ján Slota a členové jeho vládní strany SNS chtějí zbavit poslance maďarské koalice mandátu

Ján Slota a členové jeho vládní strany SNS chtějí zbavit poslance maďarské koalice mandátu | foto: Profimedia.cz

Slotova SNS chce zbavit poslance Strany maďarské koalice mandátu

  • 6
Vládní Slovenská národní strana navrhla, aby poslanci Strany maďarské koalice přišli o svůj poslanecký mandát. Participují totiž na činnosti Fóra maďarských poslanců Karpatské kotliny, čímž podle lídra SNS Jána Sloty porušili poslanecký slib, a tím i ústavu.

"Z výsledků činnosti fóra, které jsou veřejně prezentovány, je zřejmé, že jeho snahou je vznik autonomie na teritoriálním, kulturním a osobním principu," stojí v prohlášení Strany národní strany (SNS), který zveřejnila na svém webu.

Podle Slotových poslanců zákonodárci Strany maďarské koalice (SMK) ignorují usnesení Národní strany z loňského roku. Parlament tehdy přijal rozhodnutí, v němž SMK odsoudil za to, že se Fóra maďarských poslanců Karpatské kotliny zúčastňují a vyzval je, aby "nejednali v zásadním rozporu s národními zájmy" Slovenska.

Návrh na disciplinární řízení podala SNS na mandátovém a imunitním výboru a ve středu také předala podnět na generální prokuraturu, ve kterém požaduje zrušení SMK.

Členové maďarské koalice kroky SNS už dříve odmítli. Podle nich jde pouze o snahu odpoutat pozornost od korupčních skandálů a kauz populistů.

Sociálnědemokratický premiér Robert Fico kvůli různým přešlapům odvolal z funkce již několik ministrů SNS, naposledy strana přišla o ministerstvo životního prostředí.

Fórum pracuje při maďarském parlamentu v Budapešti už delší dobu. Kromě SMK se na jeho činnosti podílejí zástupci maďarské menšiny z Rumunska, Ukrajiny, Srbska a Chorvatska. SNS i další vládní strany v minulosti uváděly, že je nepřípustné, aby poslanci jedné země byli podřízeni parlamentu jiného státu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue