Slintavka pronikla do Irska

Před zavlečením epidemie slintavky a kulhavky se nepodařilo ubránit další zemi. Po Velké Británii, Francii a Nizozemsku potvrdilo výskyt nemoci také Irsko. Irský premiér Bertie Ahern oznámil, že výsledky testů vzorků tkání ovcí z jedné farmy v hrabství Louth poblíž hranice se Severním Irskem prokázaly výskyt slintavky a kulhavky. "Výsledky u dvou vzorků ze stáda v hrabství Louth byly pozitivní na slintavku a kulhavku," řekl Ahern v parlamentu. Ministr zemědělství Joe Walsh ihned zakázal vývoz všech živočišných výrobků ze země. Nadále bude v zemi platit také zákaz vývozu živých zvířat.

DALŠÍ INFORMACE

V Roztokách se spalují potraviny z letiště

Dezinfekce je k ničemu, tvrdí Británie

Česko uzavřelo 122 přechodů

Kvůli slintavce budou mít zpoždění i vlaky

Kulhavka: Unie odřízla Francii

Rozhodnutí vetrinární správy o  mimořádných  opatřeních

Cirkus Humberto nezná svůj další osud

Brněnská zoo se chrání proti kulhavce

Walsh pravil, že zjištění výskytu slintavky a kulhavky navzdory důkladným opatřením je velkým zklamáním.

Pozitivní vzorky byly odebrány zvířatům uvnitř desetikilometrové ochranné zóny v okolí statku v sousedním severoirském hrabství Armagh, kde byla zjištěna slintavka a kulhavka tento měsíc.

Unie ve středu odřízla Nizozemsko

Evropská unie ve středu kvůli nákaze odřízla Nizozemsko. Okamžitě poté, co země potvrdila dvě ohniska epidemie slintavky, vyhlásila unie na celé království karanténu.

Nizozemsko proto nesmí vyvážet hospodářská zvířata. Čtyři provincie mají navíc zakázán i vývoz masných výrobků.

„Litujeme, že byl tento případ potvrzen, ale stále věříme, že nemoc lze zadržet,“ reagovala na oznámení z Haagu mluvčí Evropské komise Beate Gminderová.

Nizozemci vybíjejí i zvířata z okolí nakažených farem
Čtyři postižené krávy v Nizozemsku pocházely z farmy v Olst na východě země a byly už utraceny. Stejný osud postihne veškerá ohrožená zvířata v okruhu jednoho kilometru od postižené farmy.

Druhé ohnisko veterináři objevili na farmě ve městě Oende. Již v sobotu tu nechali preventivně vybít 74 telat a 530 koz kvůli podezření.

Kvůli možnému nebezpečí nákazy ministerstvo zemědělství zakázalo veškerou přepravu zvířat v okruhu deseti kilometrů od těchto farem.

Belgie se rozhodla utratit nizozemská zvířata
Poté, co se Belgie dověděla o propuknutí nákazy v sousedním Nizozemsku, rozhodla se vybít všechna zvířata, které ze země dovezla.

Stejná opatření učinila po propuknutí epidemie na britských ostrovech i Francie. Ani tato země se však před nakažením svých stád neubránila.


Článek o sankcích uvalených na Francii najdete ZDE.
Unie před týdnem odřízla Francii
Stálý veterinární výbor unie zhruba týden před tím, než začalo mít problémy se slintavkou Nizozemsko, uvalilo sankce na Francii, kde se jako v první kontinentální evropské zemi nákaza objevila.

Živá zvířata nesmí opustit území Francie. Z části severní Francie, kde byla zjištěna prudce nakažlivá slintavka a kulhavka, se nesmí vyvážet ani sýry a čerstvé maso.

"Je zakázán vývoz živých zvířat, patřících k druhům, citlivým na slintavku, a to z celé Francie," uvádí její veterinární výbor, který se nouzově sešel poté, co francouzské úřady potvrdily výskyt nemoci na svém území.

Mezi citlivé druhy výbor zařadil ovce, kozy, prasata a další přežvýkavce. U dobytka se zákaz týká jak živých zvířat, tak jejich zárodků.

Epidemie má v Británii vyvrcholit až v květnu
Šíření epidemie slintavky a kulhavky po britských ostrovech se zastaví až počátkem května, tedy v době, kdy by se mohly konat předčasné parlamentní volby.

Předpovídá to britský expert na infekční onemocnění Roy Anderson. Podle jeho názoru je to přitom ten nejlepší scénář. Nemoc zvířat ovšem nebude v Británii eliminována dříve než v srpnu, dodává ve své studii Anderson.

Dosud bylo v Británii zjištěno 435 ohnisek této nemoci a zabito bylo na 280 tisíc kusů zvířat. Desítky tisíc kusů mrtvých zvířat však dosud nebyly spáleny, protože vláda na to nemá dostatek lidí a prostředků.

Slintavka a kulhavka
(aftózní horečka, slintačka a krívačka, foot and mouth disease)

* Původcem onemocnění je malý (25 – 30 nm) neobalený RNA virus z čeledi Picornaviridae. Do ní patří i viry způsobující hepatitidu typu A nebo dětskou obrnu.
* Nemoc je neléčitelná, lékaři mohou u zvířat jen zmírňovat její příznaky a čekat až či zda ji zvíře přechodí. Zejména u kulhavky však zvířata někdy velmi trpí: v některých případech nelze zamezit takzvanému svlečení z paznechtů, po němž je zvíře odsouzeno chodit po obnaženém mase. U slintavky se dá ošetřovat ústní dutina.
* Po nakažení začíná zvíře vylučovat virus stolicí, močí, slinami i mlékem a to ještě než se objeví první příznaky nemoci. Slintavka a kulhavka není u zdravých, silných a dospělých kusů zpravidla smrtelná. Puchýřky, se objevují v celé dutině ústní i okolí, na kopytech, na vemeni i na dalších částech těla. Zvíře sliní či kulhá. Na porušenou sliznici a kůži nasedají další infekce. Někdy je postižen i srdeční sval.
* Nemoc se šíří nejen přímým kontaktem, ale i pomocí kapének, aerosolem, prachem, kontaminovanou obuví, pneumatikami a krmivem.
* K infekci jsou vnímaví především sudokopytníci - krávy, ovce, kozy, prasata, vysoká zvěř, antilopy, velbloudi, lamy, ale i sloni, ježci a medvědi.
* U člověka virus způsobuje lehké postižení kůže, zpravidla na předloktí. Mohou se objevit i afty v ústech.

Zdroj: MUDr. M. Förstl, MVDr. Z. Čermáková, Ústav klinické mikrobiologie FN Hradec Králové

 


 


Už třetí ohnisko kulhavky a slintavky objevili Nizozemci na farmě ve Welsumu, kde okamžitě utratili sto krav. Tamní ministerstvo zemědělství navíc ohlásilo další podezřelou farmu na jihu země. (22. března 2001)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue