Slintavka ničí lochnesskou příšeru

Epidemie slintavky a kulhavky není pohromou jen pro britské farmáře, ale také pro majitele hotelů, restaurací a zábavních podniků. I do Skotska se začátkem sezony vypravilo jen málo turistů, a to i přesto, že se této části země nemoc vyhnula. A tak ačkoli bájná Nessie stále kalí vodu jezera Loch Ness, zůstávají plyšové lochnessky ležet na pultech obchodů se suvenýry.

Podle místních obchodníků totiž po příšeře pátrá jen asi čtvrtina z obvyklého počtu návštěvníků. "Je to práce našeho tisku," rozčiluje se osmapadesátiletý Rod Michie, vlastník společnosti Jacobite Cruises, která po jezeře Loch Ness pořádá exkurze na dvou lodích vybavených sonary a připomíná fotografie hranic s hořícím dobytkem.

Skotsko cizince neláká
Michie zatím na nástupních můstcích svých lodí napočítal desetkrát méně turistů než v jiných letech. Většinou jsou to Angličané, dodává. Také zoologická zahrada na nedalekém Černém ostrově přivítala oproti loňskému roku jen čtvrtinu návštěvníků.

"Po celé oblasti je klid, v hotelích i penzionech.  Ostatní turistická centra jsou na tom stejně," říká majitel ZOO Eric Maxwell. Podniky z vyšších úrovní trhu z toho vycházejí dobře, to ty menší trpí," tvrdí Casia Zagacová z Turistické kanceláře Vysočiny.

Bájná příšera žijící na dně 37 kilometrů dlouhého jezera se neukázala už desítky let od doby, kdy byla pořízena její poněkud podezřelá fotografie. A co ti, kteří z této many těží? Věří v Nessie? "No, nikdy jsem neměl jediný důkaz," říká Michie, který organizuje projížďky na lodích už 18 let. "Ale myslím, že tu je něco, co se nedá vysvětlit," dodává.

Lochnesska už netáhne, tvrdí někteří
Podle některých lidí z cestovního ruchu však nynější krize pouze zdůraznila citelné slábnutí klientely. I když má skotská Vysočina krásnou krajinu a divokou zvěř, špatně se prodává, říkají lidé z oboru.

Může za to podle nich vysoký kurs libry a také problémy s dopravou. Mezi kontinentální Evropou a hlavním městem Vysočiny Inverness totiž existuje jediný přímý spoj.

Nessie žíví celý kraj
Rod Michie ale i přes pokles počtu turistů v nezničitelnou příšeru věří. "Loch Ness je bezpochyby velikost sama, ale klíčovým prvkem, které přitahuje turisty, je Nessie," tvrdí. "Loch Ness se stalo nejslavnější ikonou Vysočiny," potvrzuje Zagacová.

V sílu Nessie věří i investoři. Vlastníci hlavního sídla zábavy ve vesničce Drumnadrochit se předloni rozhodli investovat téměř jeden a půl milionu liber (74 milionů korun) do nového ozvučení a osvětlení. O příšeře jsou turisté informováni v sedmnácti jazycích, například i v polštině a čínštině.

A lochnesska, kterou už desítky let nikdo neviděl, zřejmě obchodníky neživí špatně.
Tento mýtus, který je hlavním zdrojem pracovních sil regionu, totiž zaměstnává 14 procent aktivní populace. Obrat spojený s příšerou činí 420 milionů liber. To je asi 24 miliard korun.

NESSIE
Očití svědkové se shodují, že Nessie má silné zavalité tělo, dlouhý tenčící se ocas, kosočtverečné ploutve a vytáhlý krk s malou hlavou. Připomíná vyhynulého plesiosaura, druhohorního vodního ještěra. Mohlo by však jít i o obrovského mloka, úhoře nebo jen neznámou velkou rybu.

Hrad Urquhart na břehu jezera Loch Ness, který střeží záhadu příšery Nessie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video