Slintavka je pod kontrolou, tvrdí Blair

Tři měsíce po vypuknutí epidemie prohlásil britský premiér Tony Blair, že jeho země už nemoc slintavky a kulhavky prakticky zvládla. "Nemoc jsme dostali pod kontrolu, ale ještě nepominula," tvrdí Blair. Vládní veterinární poradce David King poznamenal, že se slintavka a kulhavka zjišťuje každý den na osmi místech, zatímco v době vrcholící epidemie to bylo až na padesáti místech. Celkově byla choroba v Británii zjištěna na 1500 místech.

"Boj ještě nepřestal, ale jsem přesvědčen o tom, že jsme si udělali pořádek," pravil britský premiér a zdůraznil, že výsledky testů ve všech patnácti případech podezření na výskyt slintavky a kulhavky u lidí byly negativní.

"V žádném případě však naše pozornost nesmí umdlévat a je důležité, abychom stále byli bdělí," poznamenal dále Blair.

Veterinární poradce King, který minulý týden předpověděl, že by epidemie mohla skončit v létě, dokonce tvrdí, že nyní je nemoc naprosto pod kontrolou.

Slintavka odsunula volby, čtěte ZDE

Po propuknutí epidemie Blair ustoupil od vypsání parlamentních voleb, které měly proběhnout právě dnes, 3. května. Nyní je velmi pravděpodobné, že Britové budou rozhodovat o složení Dolní sněmovny 7. června.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Slintavka a kulhavka
(aftózní horečka, slintačka a krívačka, foot and mouth disease)

* Původcem onemocnění je malý (25 – 30 nm) neobalený RNA virus z čeledi Picornaviridae. Do ní patří i viry způsobující hepatitidu typu A nebo dětskou obrnu.
* Nemoc je neléčitelná, lékaři mohou u zvířat jen zmírňovat její příznaky a čekat až či zda ji zvíře přechodí. Zejména u kulhavky však zvířata někdy velmi trpí: v některých případech nelze zamezit takzvanému svlečení z paznechtů, po němž je zvíře odsouzeno chodit po obnaženém mase. U slintavky se dá ošetřovat ústní dutina.
* Po nakažení začíná zvíře vylučovat virus stolicí, močí, slinami i mlékem a to ještě než se objeví první příznaky nemoci. Slintavka a kulhavka není u zdravých, silných a dospělých kusů zpravidla smrtelná. Puchýřky, se objevují v celé dutině ústní i okolí, na kopytech, na vemeni i na dalších částech těla. Zvíře sliní či kulhá. Na porušenou sliznici a kůži nasedají další infekce. Někdy je postižen i srdeční sval.
* Nemoc se šíří nejen přímým kontaktem, ale i pomocí kapének, aerosolem, prachem, kontaminovanou obuví, pneumatikami a krmivem.
* K infekci jsou vnímaví především sudokopytníci - krávy, ovce, kozy, prasata, vysoká zvěř, antilopy, velbloudi, lamy, ale i sloni, ježci a medvědi.
* U člověka virus způsobuje lehké postižení kůže, zpravidla na předloktí. Mohou se objevit i afty v ústech.

Zdroj: MUDr. M. Förstl, MVDr. Z. Čermáková, Ústav klinické mikrobiologie FN Hradec Králové