Milan Štěch z ČSSD obhájil křeslo v čele Senátu

Milan Štěch z ČSSD obhájil křeslo v čele Senátu | foto:  Petr Topič, MAFRA

Štěch obhájil křeslo v čele Senátu, pročínské prohlášení ho nesesadilo

  • 109
Sociální demokrat Milan Štěch uhájil křeslo šéfa Senátu, jeho podpora pročínského prohlášení mu neublížila. V tajné volbě dostal 54 hlasů od 78 přítomných. „Udělám vše pro to, aby Senát byl nadále komorou, kde se k věcem přistupuje s určitým nadhledem,“ řekl Štěch. V rozpravě před volbou proti němu žádný ze senátorů nevystoupil.

Podpořit Štěcha nechtěly senátorské kluby Starostů a nezávislých a KDU-ČSL, a to kvůli tomu, že podpořil prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, v němž se prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, Štěch a předseda Sněmovny Jan Hamáček distancovali od schůzky ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.

Štěch ale mohl počítat s hlasy nejen od ČSSD, ale i z ODS a ANO. Lidovci a starostové mají dohromady jen 27 z osmi desítek členů horní komory.

„Mrzí mě, že jedna událost překryla u někoho dlouhodobý pohled na moji práci. Ale počet hlasů, které jsem dostal, byl velký,“ řekl po volbě. Prohlášení k Číně, které podpořil, je podle něj v pořádku a odpovídá politice České republiky. „Nic jsem nepodepsal, jen jsem s tím vyjádřil souhlas,“ uvedl Štěch.

Hned po znovuzvolení do čela Senátu Milanu Štěchovi blahopřál premiér Bohuslav Sobotka. Senát se podle něj díky Štěchovi stal respektovanou a ústavní institucí.

16.listopadu 2016 v 11:29, příspěvek archivován: 16.listopadu 2016 v 11:38

Gratuluji M.Štěchovi k opětovnému zvolení do funkce předsedy Senátu.Senát se stal díky jeho vedení respektovanou a aktivní ústavní institucí

„Je jediný senátor, který tady je od zřízení Senátu, tedy už dvacet let,“ uvedl před znovuzvolením Štěcha předseda senátního klubu ČSSD Petr Vícha. Nikdo z kritiků podpisu předsedy horní komory parlamentu pod pročínským vyjádřením v senátní rozpravě nevystoupil.

Místopředsedy byli zvoleni Kubera, Bárek, Horská, Šesták

Křeslo místopředsedy po Zdeňku Škromachovi z ČSSD, který mandát neobhájil, obsadil Jiří Šesták z klubu Starostů. Nástupcem Přemysla Sobotky z ODS se stal teplický primátor Jaroslav Kubera. Místopředsedy Senátu zůstali Ivo Bárek z ČSSD a Miluše Horská z klubu KDU-ČSL. Bárek dostal 75 hlasů ze 78 účastníků tajné volby, Šesták 63, Kubera 59 a Horská 58 hlasů.

Šestadvacet nových senátorů před tím ve středu ráno dorazilo do sídla horní komory parlamentu, aby složili slib a zvolili nové vedení Senátu. Jen Aleně Dernerové to Nejvyšší správní soud nedovolil a volby na Mostecku zrušil. Budou se opakovat.

Slib senátorů přečetl nejmladší senátor Václav Láska a jako první složil slib předseda klubu Starostů a nezávislých Jan Horník, který na Karlovarsku svůj mandát obhájil, když porazil dostihového trenéra a několikanásobného vítěze Velké pardubické steeplechase Josefa Váňu, jenž kandidoval za ANO.

Změnilo se vedení jen tří z devíti výborů Senátu. Předsednictví výboru pro zdravotnictví a sociální politiku po Janu Žaloudíkovi za ČSSD získal Peter Koliba zvolený za ANO, za Jaromíra Jermáře z ČSSD do čela školského a kulturního výboru nastoupil Zdeněk Papoušek, senátor za KDU-ČSL, a místo Miloše Vystrčila (ODS) povede výbor pro veřejnou správu a životní prostředí Zbyněk Linhart z klubu Starostů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video