Čínský disident Čchen Kuang-čcheng na letišti v Pekingu (19. května 2012)

Čínský disident Čchen Kuang-čcheng na letišti v Pekingu (19. května 2012) | foto: Reuters

Slepý čínský disident odletěl i s rodinou do Spojených států

  • 36
Čínský aktivista Čchen Kuang-čcheng odletěl z Pekingu do Spojených států. Komunistický režim Čchena věznil kvůli jeho nesouhlasu s nucenými potraty či vyvlastňování bez náhrady. Jeho případ způsobil diplomatickou roztržku mezi Pekingem a Washingtonem.

Čchen Kuang-čcheng čekal v nemocnici s manželkou a dvěma dětmi na pas, aby mohl odcestovat do USA. Washington už ve středu prohlásil, že je připraven disidenta přijmout. Spojené státy aktivistovi za lidská práva vystavily studentské vízum. Nabídku studia Čchen dostal od newyorské univerzity.

Čchen podle agentury AP krátce před polednem středoevropského času odletěl se svojí rodinou letadlem do Newarku v americkém státě New Jersey. Rodinu ke stroji společnosti United Airlines vyprovodilo několik policistů v civilu.

Policisté disidenta přivezli na letiště přímo z nemocnice, kde si léčil zranění nohy. Čchenova rodina pak obdržela povolení k odletu ze země a své cestovní pasy. "Hlavou se mi honí tisíce myšlenek," řekl agentuře AP v rozhovoru na pekingském letišti.

Čínské úřady sice Čchenovi vycestování umožnily, mstí se ale na jeho příbuzných. Jeho domovská vesnice Tung-š'-ku v provincii Šan-tung byla prakticky odříznuta od světa.

Útěk na ambasádu vyvolal diplomatickou roztržku

Slepý lidskoprávní aktivista na sebe upozornil na konci dubna, když uprchl z domácího vězení, v němž byl držen více než rok. Jeho útěk přišel v době, kdy do Pekingu k rozhovorům, které měly zlepšit vzájemné vztahy, mířila americká delegace v čele s ministryní zahraničí Hillary Clintonovou.

Čchen se několik dní skrýval na americké ambasádě, odkud byl převezen do nemocnice. Při útěku ze svého domu si totiž zlomil nohu. Ambasádu podle svého vyjádření opustil kvůli strachu o svou rodinu, která podle něj čelila výhrůžkám ze strany úřadů.

Jeho skrývání na americké půdě vyvolalo zřejmě největší diplomatickou roztržku mezi oběma zeměmi od masakru na náměstí Nebeského klidu.

Čtyřicetiletý Čchen proslul bojem za práva obětí čínské politiky jednoho dítěte, jejíž součástí jsou kupříkladu nucené potraty a sterilizace. Zastával se také lidí, kterým úřady bez náhrady zabavily jejich pozemky.

Slepý aktivista strávil posledních 20 měsíců v domácím vězení. Předtím si odpykával čtyřletý trest ve vězeňské cele, z níž byl propuštěn v září 2010.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video