Slepcům v Praze vadí nevšímavost okolí

Praha - Podmínky nevidomých občanů v ulicích hlavního města se v posledních letech výrazně zlepšily. Tvrdí to Viktor Dudr, vedoucí centra pro odstraňování architektonických bariér. Nevidomým tak nyní ztrpčuje život hlavně nevšímavost okolí. "Jedním z posledních povedených projektů je křižovatka na Strossmayerově náměstí, kde se v rámci rozsáhlé rekonstrukce objevily speciální hmatové úpravy v dlažbě přechodů pro chodce," říká Dudr.

Dodává, že vývoj výrazného značení tohoto i akustického typu organizace nevidomých a slabozrakých výrazně podporuje. Většinu novinek také sama iniciuje.

"Bohužel ne všechny stavební úřady v České republice tyto úpravy v případě rekonstrukcí dodržují, přestože je to podle vyhlášky z roku 1994 jejich povinnost," komentuje současnou situaci Dudr. Možnosti pohybu nevidomých ve městech v České republice jsou podle Dudra i přesto v mnoha směrech na špičkové úrovni. "Praha dokonce může jít ostatním městům příkladem," myslí si.

Kromě pasivních bezpečnostních prvků, jakými jsou například vodicí linie v metru a uvnitř velkých veřejných budov nebo signální a varovné pásy na chodnících, je to moderní orientační systém, který nevidomému pomocí osobního dálkového ovladače umožňuje pohodlnější a bezpečnější cestování. "S jeho použitím se nevidomý dozví číslo dopravního prostředku, který právě přijel, otevře dveře tramvaje na dálku, nebo zjistí, které eskalátory v metru může použít," vysvětluje Dudr.

Největším pražským problémem je podle něj skutečnost, že si lidé často neuvědomují smysl vodicích linií v podobě drážek v metru a často je nevědomky blokují vlastními těly či zavazadly.

V České republice neexistuje evidence, kolik nevidomých zde žije, a také v Praze se údaje o jejich počtu rozcházejí. "Podle mých informací to mohou být dva tisíce, ale podle počtu registrovaných průkazů ZTP prý až deset tisíc lidí," říká Dudr.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video