Meteorický roj. Ilustrační foto

Meteorický roj. Ilustrační foto | foto: Česká astronomická společnost

Sledujte oblohu. V sobotu ji rozzáří unikátní roj Drakonid

  • 40
Neobvyklou podívanou slibují astronomové na sobotní večer. Oblohou se bude prohánět jindy nenápadný meteorický roj Drakonid. Podle optimistů bude kolem desáté hodiny večer k vidění i deset meteorů za minutu. Pozorování však může zhatit jasný měsíc před úplňkem i mraky.

Očekávaná sprška Drakonid je podle astronomů unikátní příležitostí pro pozorování, protože modely ukazují, že podobná podívaná se nebude minimálně do roku 2050 opakovat.

"Drakonidy jsou specifické tím, že se jedná o nejkřehčí částice, které mezi meteorickými roji pozorujeme. Studium jejich vlastností je proto velmi žádoucí," popsal Pavel Koten z Astronomického ústavu Akademie věd.

Meteorický roj Drakonid je nazván podle souhvězdí Draka, ze kterého meteory zdánlivě vyletují. Obvykle se jedná o slabý roj s frekvencí maximálně několika meteorů za hodinu. V minulém století ovšem několikrát předvedl okázalý meteorický déšť, při kterém četnost meteorů činila několik tisíc za hodinu.

"Mateřským tělesem Drakonid je kometa 21P/Giacobini-Zinner, která byla poprvé spatřena v roce 1900. Kometa oběhne kolem Slunce jednou za 6,5 roku," dodal Koten.

Podle modelů astronomů by měla být aktivita letošního meteorického roje neobvykle vysoká. Vrcholit bude v sobotu kolem desáté hodiny večer a potrvá asi hodinu.

Drakonid je více než Perseid

Aktivita meteorických rojů se obvykle uvádí takzvanou zenitovou hodinovou frekvencí. Číslo udává počet meteorů, které by pozorovatel spatřil za jasné bezměsíčné noci s radiantem roje přímo nad hlavou.

Bude pozorování přát počasí?

Předpověď dává pozorování Drakonid určitou šanci, i když ne velkou. Na sobotu hlásí meteorologové převážně velkou oblačnost s četnými přeháňkami.

Přes noc by se ale obloha místy mohla přece jen projasnit. Šťastlivci by tedy mohli Drakonidy vidět.

Meteorologové budou předpovědní model ještě upřesňovat.

"Pro srovnání můžeme uvést, že například známé letní Perseidy mívají zenitovou hodinovou frekvenci kolem 60 až 80 meteorů. Pro letošní Drakonidy předpovídají různí astronomové různá čísla, nicméně většina se shoduje, že v maximu činnosti by měly  dosáhnout několika stovek meteorů za hodinu," doplnil expert.

Přestože bude meteorický roj velký, ideální podmínky pozorovatelé mít zřejmě nebudou, protože je bude rušit Měsíc, který je pouhé tři dny před úplňkem a navíc dost vysoko nad obzorem.

"Jeho záře, zvláště v případě zhoršených povětrnostních podmínek, přesvítí slabší meteory, které obvykle tvoří podstatnou část Drakonid. Zájemci o pozorování meteorů by tedy měli vyhledat místo s co nejtmavší oblohou, pokud možno daleko od městského osvětlení," poradil obdivovatelům "létajících hvězd" Koten.

S měsícem za zády a bez dalekohledu

"Je také vhodné postavit se tak, aby jasný Měsíc byl ukrytý za domem či nějakou terénní překážkou nebo přinejmenším jej mít při pozorování za zády," dodal.

Pozorovatelé se obejdou bez dalekohledu či jiných přístrojů, nejlepší zážitek podle odborníků přinese pozorování pouhým okem. Pokud se zaměří na souhvězdí Draka, budou mít pocit, že meteory vyletují z jediného bodu na obloze. Pokud se naopak podívají dále od takzvaného radiantu, uvidí meteory dlouhé. Ve srovnání s Perseidy jsou navíc Drakonidy velmi pomalé.

Meteorickou spršku s nadšením očekávají i profesionální astronomové v Ondřejově, kteří mají připraveny automatické kamery i fotokamery.

Přístroje vysílají také na leteckou expedici na sever Evropy. "Podařilo se nám zajistit let německého výzkumného letadla DLR Falcon, které bude mít na palubě několik fotografických a video kamer mezinárodního týmu. Letadlo se vydá do švédské Kiruny, kde se připojí k podobné výpravě francouzských kolegů. Obě letadla poletí ve výšce asi 11 kilometrů nad zemí. Ondřejovský tým bude mít na palubě obou letadel videokamery, německý Falcon navíc poveze ještě spektrální kameru pro pořízení spekter meteorů," prozradili experti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video