Mezi telefony, které bývalý policista šmíroval, bylo i číslo předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského (ilustrační snímek)

Mezi telefony, které bývalý policista šmíroval, bylo i číslo předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského (ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Expolicistovi hrozí pět let za špehování mobilů soudců a Klausových lidí

  • 0
Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila vyšetřování nezákonně získaných výpisů telefonních hovorů předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského nebo blízkých spolupracovníků prezidenta Klause. Vyšetřovatel navrhl obžalovat bývalého policistu a dalšího člověka. Oběma za zneužití pravomoci hrozí až 5 let.

Skandál se dostal na povrch v polovině loňského června, kdy na něj upozornila MF DNES. Důstojník cizinecké policie Marian Hudec v průběhu let 2009 a 2010 podal k děčínskému soudu několik desítek žádostí o výpisy telefonních čísel. Prý šlo o čísla důležitá pro vyšetření případu obchodování s bílým masem (původní článek čtěte zde).

Skutečnost však byla jiná. Čísla totiž patřila ústavním činitelům, blízkým spolupracovníkům prezidenta Václava Klause a dalším lidem. Mezi jmény se objevili předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, prezidentův kancléř Jiří Weigl nebo manažer ČEZ  Daniel Rous. Výpisy z jeho mobilu se dokonce dostaly až do bezpečnostní agentury ABL spojené s Vítem Bártou.

"Byl to pro nás jen formální úkon, neměli jsme možnost si informace policisty ověřit," bránil svůj podpis pod žádostí předseda děčínského soudu Miroslav Kureš, který Hudcovu žádost schválil. Právě tento případ vedl ke změně předpisů. Zatímco dříve dostal soudce žádost policie jen se seznamem čísel a obecným odůvodněním, nyní musí dokument obsahovat mnohem více podrobností, proč je třeba získat výpisy právě uvedených lidí a jejich telefonů.

Sám Hudec se ke špehování neměl. "Já bych se k takovým číslům v životě nedostal," ujišťoval, že o sledování Rychetského mobilu nežádal.

Až na pět let za mříže

Případ odhalila policejní inspekce, šlo prý o nejzávažnější případ, se kterým se setkala. Téměř po dvouleté mravenčí práci ho, už jako Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), tuto středu uzavřela a podala návrh na obžalobu dvou lidí - Hudce a dalšího muže. 

"Pachatel, který byl v době spáchání činu příslušníkem Policie České republiky, byl obviněn pro pokračující přečin zneužití pravomoci úřední osoby. Civilní osoba byla obviněna pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby spáchaného ve formě návodu," potvrdila mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Oběma mužům nyní hrozí až pětiletý trest. Hudec už přitom za zneužití pravomoci před soudem jednou stál. Koncem února mu českolipský soud vyměřil čtrnáctiměsíční podmínku za špehování telefonu manželky klienta soukromého detektiva (více zde).


Video