Špehování politiků Prahy 11 je v dokumentu označeno poznámkou, že klientem je „P11“, tedy radnice. Ilustrační foto.

Špehování politiků Prahy 11 je v dokumentu označeno poznámkou, že klientem je „P11“, tedy radnice. Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Sledování politiků zadávala radnice Prahy 11, naznačuje interní zpráva

  • 857
V rozpisu úkolů detektivní agentury ABL, kterou dříve vlastnil ministr dopravy Vít Bárta, je u sledování odpůrců starosty jako klient označena Praha 11. Interní dokument získala MF DNES.

Podrobný rozpis úkolů detektivní firmy ABL je dalším důkazem o tom, že se tato bezpečnostní agentura zapojila do sledování politiků v Praze. A nejen to - listina je návodem ke zjištění, kdo si takovou věc mohl objednat. Podle všeho to byla radnice městské části Praha 11.

Jak si detektiv nahrával shromáždění kritiků radnice Prahy 11? Fotografie ze sledování najdete v pondělním vydání MF DNES.

Dokument agentury ABL pochází z 24. dubna 2007. Firmu tehdy vlastnil dnešní ministr dopravy Vít Bárta. Listina v době svého vzniku neměla velkou hodnotu. Byl to obyčejný úkolovník pro poradu vedení firmy. A byly v něm v úhledných tabulkách naformulované úlohy, termíny plnění, klienti a zkratky pracovníků, kteří na úkolech budou pracovat.

Zato teď se z něj stává zajímavý důkaz.

Všechny akce související se sledováním komunálních politiků na pražském Jižním Městě jsou opatřeny poznámkou, že klientem pro tyto akce je ­"P11". Což je zkratka Prahy 11 čili radnice této městské části.

Bárta sledování politiků na Jižním Městě popírá a po sérii nových důkazů, které přinesla MF DNES minulý týden, odmítl cokoli komentovat. Víta Bártu vyzval k veřejnému vysvětlení i premiér Petr Nečas.

Klient "P11" si objednal sledování exstarostky Šorfové

Úkolovník detektivní agentury ABL, který má MF DNES k dispozici, není jen dalším důkazem o zapojení ABL do sledování, ale i návodem ke zjištění, kdo si ho mohl objednat. V tomto dokumentu jsou rozepsány pracovní úkoly jednotlivých sekcí a detektivů.

Pod označením "Klient: P11" byly vedeny akce proti exstarostce Prahy 11 a dnešní šéfce hlavní kanceláře ODS Martě Šorfové. Na interním dokumentu ABL je uvedeno: "Opatření Marta současný pobyt" a "Syn překupník se špínou".

Zdroj z ABL vysvětlil, že šlo o pátrání po všech místech, kde se Šorfová stýká se svými nejbližšími spolupracovníky. (Aby je mohli monitorovat.) A v dalším úkolu měli prověřit, zda jeden z jejích synů neobchoduje s informacemi z policie, kde pracoval. (Nic takového se později nepotvrdilo, takže to nikdo nemohl proti Šorfové použít.)

U bývalého místostarosty Jana Šimůnka byla poznámka, že se musí zjistit, kde pracuje, a pak nasadit Babočku, což byl v jejich hantýrce detektiv, který by ho sledoval. Takových úkolů bylo celkem čtrnáct.

ABL spolupracovala s radnicí Prahy 11 i oficiálně

Zajímavé je, že ABL měla v té době s městskou částí Praha 11 uzavřené už dva oficiální kontrakty. Podle vedoucího odboru kanceláře starosty Josefa Škvora ABL dělala pro radnici od 1. března 2007 kontrolu hospodaření devětadvaceti příspěvkových organizací. Kromě toho pro ni od stejného měsíce provozovala Informační centrum a vytvářela projekt Antikorupční program.

Za tyto dvě zakázky radnice firmě ABL zaplatila celkem 3 319 823 korun. V úkolovníku ABL jsou tyto projekty také zmíněny, a to v kolonkách s názvy Antikorupční program P11 a Optimalizace P11.

Úkoly k těmto projektům podloženým smlouvami jsou na stejné stránce jako speciální akce proti Šorfové. I tyto úkoly jsou vedeny tak, že klientem je P11, tedy radnice Prahy 11.

Starostou městské části byl od konce roku 2006 Dalibor Mlejnský z ODS. A je fakt, že Šorfová - přestože byli oba ze stejné strany - pro něj byla nenáviděná soupeřka.

Jako do té doby úspěšná starostka totiž na podzim 2006 drtivě vyhrála komunální volby. Ale protože si ji část ODS nepřála, dohodli se na jejím odstavení. A místo ní přišel Mlejnský. Z Šorfové se stala jen zastupitelka kritizující nové vedení.

Starosta Mlejnský sledování odmítá

Mlejnský tvrdí, že se sledováním politických oponentů nemá nic společného. "Naopak, oni sledovali mě," říkal dříve. Minulý týden odmítl kauzu komentovat. "Odmítám se s vámi bavit," řekl.

Bárta i Mlejnský se znají delší dobu. Mlejnský loni v říjnu potvrdil, že se spřátelili ještě v době, kdy on měl jednu svou firmu v Praze 1. "Jeho agentura hlídala dům jedné mé dřívější firmy. Pan Bárta se tam přišel osobně představit, protože nás vyhodnotil jako důležitého zákazníka," řekl Mlejnský.

Za Mlejnského dostala firma ABL od Prahy 11 šest zakázek. Dohromady za to do konce loňského listopadu dostala téměř 31 milionů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video