Anna Kašná volí v bezbariérovém domě v Šumperku.

Anna Kašná volí v bezbariérovém domě v Šumperku. | foto: Rostislav Hányš, MAFRA

Žena nepřesvědčila parlament k nominaci na Hrad, tak volila šlechtice

  • 22
Anna Kašná ze Šumperka se původně chtěla sama ucházet o prezidentskou funkci. Nepřesvědčila ale členy parlamentu k nominaci. I přesto v pátek v bezbariérovém domě, v němž žijí handicapovaní lidé, vhodila svůj hlas do urny. Volila Karla Schwarzenberga, vysoké funkce totiž podle ní má zastávat šlechta.

Původně se chtěla s oběma kandidáty ve volbách utkat, ale nepodařilo se jí přesvědčit poslance a senátory, aby ji nominovali. "Jestli někdo čekal, že zahořknu a nebudu volit, tak se mýlil. Pro mě existoval jediný možný kandidát, a to Karel Schwarzenberg," svěřila se Kašná.

Žena odkázaná na vozík má právnické vzdělání, podniká. Od roku 1993 je členkou Koruny České - monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska. "Stavím se za to, aby vysoké funkce ve státě zastávali pokud možno příslušníci šlechty. Oni mohou být zárukou, že se moc nebude zneužívat," řekla Kašná.

Sama zkoušela štěstí v roce 2003, Senát ani Sněmovna ji ale nenavrhla. Neúspěšná byla i nyní.

"Přesvědčil mě jeden známý z Prahy, se kterým se znám už léta. Volal mi, ať to zkusím, že aspoň uvidím, co bude kolem prvních prezidentských voleb sprosťáren a podvodů. Zpětně mohu říct, že se nemýlil," uvedla Kašná.

Proti tomu, že byla jako kandidátka z voleb vyřazena, podala stížnost k Ústavnímu soudu. Kdyby ji uznal, mohla by se Kašná do boje o Hrad vrátit. Jenže se tak nestalo. "Soudci odmítli její stížnost jako neopodstatněnou," řekl generální sekretář Ústavního soudu ČR Tomáš Langášek.

Kašná přitom tvrdí, že ji na post hlavy státu slíbili nominovat někteří poslanci a senátoři. Při své kandidatuře ale nedoložila potřebné podpisy a ministerstvo ji odmítlo zaregistrovat. "Poslanci a senátoři nakonec couvli. To jim neodpustím," řekla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video