Prvním, na koho se přišlo, byl Josef Dvořák. V Semaforu však nebyl jediným spolupracovníkem komunistické tajné policie.

Prvním, na koho se přišlo, byl Josef Dvořák. V Semaforu však nebyl jediným spolupracovníkem komunistické tajné policie. | foto: Ivan English. z archivu Jiřího Suchého

Slavný Semafor byl prolezlý donašeči StB

  • 872
Josef Dvořák nebyl jediný, kdo informoval komunistickou státní policii o dění v legendárním divadle Semafor. Dokumenty, které MF DNES prozkoumala v archivech, svědčí o tom, že Státní bezpečnost měla v divadle považovaném mnohými za "oázu svobody" celou síť spolupracovníků.

Jedním z lidí, které Státní bezpečnost na rozdíl od Dvořáka přímo úkolovala, byl herec a režisér hry Kytice Jiří Císler. Informoval StB například o tom, jak chce Suchý vyjednat u komunistických pohlavárů, aby mohl dál hrát.

Císler věděl (a povídal) hodně o tom, jak Suchý válčí s komunistickým režimem. "Suchý pramenu dále sdělil, že už má toho všeho pomalu dost, že už v poslední době prakticky nemůže nic dělat a že si to nenechá jenom pro sebe a promluví si o tom s Biľakem," popsal StB rozhovor.

popisekGott neposlechl zákaz StB
zpíval Suchého písně

Informace dodával Státní bezpečnosti i Suchého kamarád, režisér Pavel Fiala z Ústí nad Labem. "Během normalizace se národ sehnul a někteří lidé byli schopni dělat cokoli," říká historik Petr Blažek.

Když v polovině 70. let nastoupil do Semaforu, byl Suchý v rozpacích. "Divil jsem se, co tam dělá," vzpomíná Suchý. Napadlo ho: nenasadila mi ho sem Státní bezpečnost? Režim Fialovo ústecké Kladivadlo zavřel a on dlouho nemohl sehnat práci. "Bydlel nějakou dobu u mě na chalupě, pak jsme spolu ztratili kontakt," vzpomíná Suchý.

Přitom to byl právě Fiala, kdo zásoboval Státní bezpečnost peprnými drby ze života souboru včetně detailů z mimomanželského života členů divadla. Lepší kompromitující materiál si StB ani nemohla přát.

popisek SPIS JOSEFA DVOŘÁKA:
Co si StB zapsala o Komikovi

Boj uvnitř divadla
Státní bezpečnost slavila ve svobodomyslném Semaforu takové úspěchy i proto, že tu proti sobě stály tři konkurenční skupiny, které soupeřily o vliv v divadle. Nejstarší vedl zakladatel divadla Jiří Suchý, druhou Miloslav Šimek a třetí Josef Dvořák.

Celá sedmdesátá léta považoval režim Suchého za nepřátelského jedince. Ani jeho hry nepřipadaly důstojníkům StB příliš vtipné. "Nyní je na programu další hra Suchého a Havlíka Čarodějky - naprostá slátanina bez hlavy a paty," popsali hru příslušníci.

Vadilo jim, že Suchý sklízí úspěch s protirežimními narážkami. I Suchý však musel s režimem hrát "svou hru", aby ho z jeho divadla nevyhodili úplně. Vzpomíná, jak ho po představení Kytice chválil komunistický funkcionář Lubomír Štrougal.

Suchý se nebránil a Štrougal se ho později zastal. StB si Suchého navíc od roku 1987 vedla stejně jako Dvořáka ve kategorii "důvěrník". Ta sama o sobě nic neznamená - mohli do ní být zařazeni lidé, kteří o tom ani nevěděli, stejně jako ti, kteří aktivně donášeli.

Míru spolupráce tak lze vyčíst pouze z příslušných spisů. Suchý přiznává, že se s příslušníkem občas scházel v hotelu Internacionál. Dodává, že se snažil nikoho nepoškodit. Spis, který by to doložil, byl skartován v prosinci 1989.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video