Sicilské město Corleone pronásleduje celosvětová pověst mafiánského sídla.

Sicilské město Corleone pronásleduje celosvětová pověst mafiánského sídla. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jeho smrt značila, že mafie nezapomíná. Teď ho Italové pohřbí s poctami

  • 17
Před více než šedesáti lety byl v sicilském městečku Corleone odstraněn politický lídr Placido Rizzotto. Podrobnosti nebyly nikdy zcela spolehlivě vysvětleny, ovšem bylo jasné, že jeho smrt měla souvislost s jeho tažením proti mafii ovládající tamní kraj. Díky neutuchající snaze rodiny a přátel mu bude po letech vystrojen státní pohřeb se všemi poctami.

Placido Rizzotto zmizel jednoho březnového dne roku 1948. Ze své kanceláře vyrazil večer do města, ještě chvilku poklábosil před jedním barem na ulici a pak zmizel do tmy. To bylo naposledy, co ho někdo viděl.

Důvod k jeho odstavení byl nasnadě. Rizzotto ve spolupráci s místními farmáři už delší dobu vystupoval proti mafii, kvůli které bylo město celosvětově nechvalně známo. Z Corleone totiž pocházelo mnoho jejích nejvyšších šéfů, a i proto byl do tohoto sicilského městečka umístěn původ fiktivní gangsterské rodiny z díla Kmotr.

Ještě chvíli před zmizením vyzýval Rizzotto obyvatele města, aby se distancovali od mafiánských aktivit. "Mafie proto tehdy chtěla vyslat jasný signál," vysvětluje jeho smrt Dino Paternostro, který se nyní taktéž angažuje v corleonské politice a zastává tehdejší Rizzottovu funkci.

Placido Rizzotto

Rizzotto bojoval za druhé světové války v severní Itálii jako člen protifašistického odboje. Poté se vrátil na svou rodnou Sicílii a ve městě Corleone šířil své myšlenky založené na socialistických principech. Brzy se začal angažovat za práva místních farmářů a chudých vesničanů, jejichž půdu okupovala mafie.

"Nejenže chtěli Rizzotta zabít, snažili se ho úplně odstavit, vymazat ze světa," vysvětluje. Rizzotto byl totiž představitelem změn, které měly přinést do rozvrácené poválečné Itálie znovu pořádek. V Corleone se mu podařilo motivovat místní farmáře, aby znovu získali plnou kontrolu nad svými poli.

Mafie si chtěla jeho odstraněním znovu zjednat respekt, a jak uvádí server BBC, zadusit tak závan čerstvého vzduchu, který se tou dobu Itálií šířil.

Mafie nezapomíná, Rizzottovi také ne

Rodině a místním tak hodně záleželo na tom, aby se na činy hrdinského občana nezapomnělo. Rizzottův synovec roky shromažďoval informace o svém strýci. "Moje babička se při vzpomínkách na strýce vždy rozplakala, i dvacet let poté," vzpomíná Placido Rizzotto, který na počest nosí stejné jméno jako strýc. Pohřeb pro něj proto mnoho znamená.

Rizzottovo tělo bylo vyzdviženo na místě, kde bylo tehdy pohozeno a zakopáno, a připraveno na řádný pohřeb. Aktu se zúčastní i italský prezident Giorgio Napolitano a Itálie tak symbolicky uctí muže, který před šedesáti lety vytáhl do boje proti mafii.

"Říká se, že mafie má dobrou paměť, že nikdy nezapomíná. Tak já říkám, že Rizzottova rodina má také dobrou paměť. Ani po čtyřiašedesáti letech jsme nezapomněli."

Pohřeb ale není jen rodinnou záležitostí. Měl by vrhnout lepší světlo na celé město a konečně ho zbavit nálepky, že všichni obyvatelé jsou mafiáni. Státní čin má ukázat, že v Corleone vždy žili lidé, kteří s mafií bojovali. Po hrdinném občanovi budou proto pojmenovány i vinice, které byly kdysi mafii zabaveny. Všechny zdejší lahve tak budou pyšně nosit jméno zdejšího hrdiny Placida Rizzotta.

Město Corleone na mapě Sicílie

Město Corleone na mapě Sicílie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video