Slavnosti oživují svatovítskou pustinu

Praha - Od začátku července hostí Pražský hrad již osmý ročník divadelního festivalu Letní shakespearovské slavnosti. "Festival vznikl jako reakce na výzvu Václava Havla, aby umělci oživili to mauzoleum moci, tu pustinu kolem svatého Víta," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES jeden z organizátorů Rostislav Křivánek.Rozhovor s Rostislavem Křivánkem čtěte ZDE.

Program festivalu naleznete ZDE

A proč se festival věnuje zrovna Shakespearovi? "Není jiný dramatik, který by měl tak silnou inscenační tradici v české divadelní historii a navíc měl v zádech tak početnou a rok co rok mohutnějící suitu překladatelů," řekl dále Křivánek. "Shakespeare jakoby byl tak trochu Čech, nebo tu alepsoň měl velmi silný fanklub," dodal.

Letošní ročník nabízí podle Křivánka pohled na nejrůznější pojetí Shakespeara: vedle rockového muzikálu nebo loutkové inscenace se představí i dvě odlišná pojetí komedie Sen noci svatojánské.

Rostislav Křivánek
se narodil v roce 1959 v Děčíně

- vystudoval gymnázium, od osmnácti let žije v Praze
- absolvoval divadelní fakultu AMU, obor organizace a řízení divadel
- pracoval jako provozní vedoucí studentského divadla DISK, jako dramatik a herec na volné noze, jako novinář, jako umělecký ředitel hudebního vydavatelství POPRON
- po raných dramatických pokusech se věnoval spíše poezii (sbírka Půjčka od Mefista, později knížka ukolébavek pro děti Uspávanky skřítka Zamhouřílka) a písňovým textům
- příležitostně se věnoval také divadelní režii

Myšlenka, využít historických prostor Nejvyššího purkrabství Pražského hradu k realizaci divadelních projektů, vznila již v průběhu roku 1990, kdy prezident Václav Havel vyzval k oživení Pražského hradu. Prvním počinem byla v letech 1990 a 1991 Kačerova inscenace Snu noci svatojánské. V roce 1994 vytvořil Tomáš Töpfer představení Romeo a Julie a o čtyři roky pozdějí vznikl již pod organizační taktovkou Alexeje Pyška ucelený festival Letní shakespearovské slavnosti.

Letošní festivalová premiéra nabídne u nás velmi málo uváděnou komedii Marná lásky snaha, v režii Ivana Rajmonta.

Překladatel Williama Shakespeara a jakýsi duchovní otec celého festivalu Martin Hilský tuto hru definoval větou: "Jak mluvit pravdu, když jsme celou dobu lhali." Tato komedie bez šťastného konce obsahuje z Shakespearových her největší počet rýmů i složitých slovních hříček, které představují skutečný překladatelský oříšek.

Rostislav Křivánek odpovídá na otázky čtenářů při on-line rozhovoru v redakci iDNES. (3. července 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video