Transportéry ukrajinských výsadkářů nedaleko Slavjansku (31. května 2014)

Transportéry ukrajinských výsadkářů nedaleko Slavjansku (31. května 2014) | foto: AP

Jezero u Slavjansku je plné mrtvých rebelů, tvrdí ukrajinský generál

  • 1130
Vysoký představitel ukrajinské armády tvrdí, že proruští separatisté ve Slavjansku už nevědí, kam pohřbívat těla svých zabitých bojovníků. Horní komora ruského parlamentu vyslechla přání prezidenta Vladimira Putina a zrušila zákon, který ho opravňoval na Ukrajině použít vojenskou sílu.

„Potápěč, který prozkoumával jezero u Slavjanska, narazil na několik stovek mrtvol. Jsou to synové ruské ‚vlasti‘, kterým se nedostalo řádného pohřbu. Tady je schovávají, ty své bojovníky,“ prohlásil podle ukrajinské agentury Unian generál Alexandr Rozmaznin.

Krize na Ukrajině

„Jsou to hroby, o kterých nikdo neví. Jsou plné bojovníků z Ruska, které pak budou vydávat za pohřešované,“ dodal Rozmazin. Ukrajinská média už dříve přinesla zprávy, že márnice ve Slavjansku jsou přeplněné, aleje podél cest jsou plné čerstvých hrobů a do Ruska putují konvoje rakví.

Slavjansk je považován za hlavní baštu proruských povstalců v Donbasu, kteří touží po odtržení od Ukrajiny. V pondělí nedaleko města sestřelili ukrajinskou vojenskou helikoptéru Mi-8, na jejíž palubě bylo devět lidí. Ukrajinský prezident Petro Porošenko následně pohrozil, že kvůli incidentu může nařídit přerušení dočasného příměří.

Zprávy o porušování křehkého příměří jsou stále častější. Podle ukrajinských novinářů za posledních 24 hodin explodovalo sedm náloží na železničních tratích v Doněcké oblasti. Povstalci ve středu zaútočili na mezinárodní letiště v Doněcku a ostřelují pozice armády u Slavjanska a města Krasnyj Lyman.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin řekl, že ukrajinská armáda příměří neporušuje a na útoky povstalců nereaguje. "Dodržujeme naše sliby," řekl Klimkin.

Ruští zákondárci zrušili Putinovo právo nasadit na Ukrajině sílu

Vyhlášení příměří je součástí Porošenkova mírového plánu, který opatrně podpořil i ruský prezident.

Horní komora ruského parlamentu ve středu vyslechla jeho přání a zrušila zákon opravňující Putina nasadit ozbrojené síly na Ukrajině k ochraně tamních Rusů. Pro zrušení zákona se vyslovilo 153 zákonodárců, jeden byl proti. Nejmenovaný ruský zákonodárce nicméně poznamenal, že Rada federace je připravena toto právo Putinovi opět udělit.

Poslední krok Moskvy přivátal i ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. "Myslíme si, že jde o pozitivní krok... potřebujeme ale i další pozitivní kroky, jako je ruská podpora prezidentova mírového plánu, účinnější kontroly na hranicích a samozřejmě je důležité, aby přijali celou řadu velmi naléhavých opatření, která povedou k vybudování větší důvěry, jako je například propuštění rukojmích OBSE," dodal Klimkin.

Severoatlantická aliance i přes poslední zprávy z Moskvy soudí, že Rusko nerespektuje své mezinárodní závazky. "Rusko veřejně označuje NATO za hrozbu, i když jsou to ve skutečnosti nezákonné ruské akce na Ukrajině, které ohrožují mezinárodní uspořádání," prohlásil generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen.

Spojenci se ve středu dohodli na balíku podpůrných opatření, včetně vzniku nových fondů. Z nich by mělo jít financování "výstavby bezpečnostních kapacit" v oblastech jako je logistika, velitelské řízení či obrana proti kyberútokům. Rasmussen připomněl, že aliance v reakci na ukrajinskou krizi a ruskou anexi poloostrova Krym přerušila praktickou spolupráci s Moskvou.

Desetitisíce uprchlíků, přeplněné nemocnice

OSN odhaduje, že na východě Ukrajiny zemřelo od 15. dubna do 20. června v důsledku vyhrocených bojů 423 lidí, vojáků i civilistů. Ve své zprávě pro Radu bezpečnosti to uvedl zástupce generálního tajemníka OSN pro lidská práva Ivan Šimonović.

Chorvatský diplomat uvedl, že k separatistům i nadále proudí zásoby zbraní a přibývá případů porušování lidských práv ze strany povstalců i vládních jednotek. Za poslední dva týdny se prý zdvojnásobil počet Ukrajinců, kteří utekli ze svých domovů. Bez přístřeší se tak v Doněcké a Luhanské oblasti ocitlo na 15 200 lidí. K 23. červnu registrovala OSN více než 46 100 takzvaných vnitřních uprchlíků.

Nemocnice na východě jsou podle zástupce šéfa OSN přeplněné a chybí v nich potřebný lékařský personál. Asi deset zdravotnických zařízení bylo navíc uzavřeno, chybí zásoby léků a i ceny potravin se zvýšily hned několikanásobně.

Asi polovina obyvatel Doněcku má prý problémy s přístupem k vodě. Ve Slavjansku nemají tekoucí vodu již od minulého týdne, 90 procent města je rovněž odříznuto od elektřiny, veřejná doprava nefunguje, stejně jako po většinu času mobilní telefony.

Mapa Ukrajiny Kramatorsk Slavjansk Luhansk Kyjev
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video